REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

CO PŘINESLA DÁLNICE. Archeologické výzkumy v trase dálnice D3 v jižních Čechách a S10 v Horním Rakousku

Výstavní projekt, který se nyní finalizuje v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, přiblíží široké veřejnosti výsledky mnohaletých archeologických výzkumů v trase dálnice D3 na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a v trase navazující dálnice S10 v oblasti Mühlviertelu v Horním Rakousku. Termín otevření výstavy se bude odvíjet od aktuální epidemické situace – sledujte www.muzeumcb.cz a sociální sítě Jihočeského muzea (Facebook, Instagram), kde najdete další informace nejen o této výstavě, ale i o dalších chystaných projektech.

Výstava představí jak metodiku práce rakouských i jihočeských archeologů a jejich spolupracovníků v terénu i v laboratořích, tak i výběr nálezů z nejvýznamnějších zkoumaných lokalit, jakými jsou např. mohylová pohřebiště v Plavu či Unterweitersdorfu, pravěká a raně středověká sídliště u Smolína, Žíšova, Horusic, Borku nebo Starých Hodějovic, tzv. Eliášova štola u Úsilného či památky po koněspřežní dráze na obou stranách hranice. Výstava v českém a německém jazyce přiblíží široké veřejnosti nejen práci archeologů v terénu, ale také společnou historii těchto příhraničních oblastí a jejich vzájemného propojení. Malí návštěvníci si mohou aktivně vyzkoušet práci archeologa při výzkumu nebo např. složit 3D nádobu z keramických střepů.

Tento projekt č. KPF-01-248 je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, Fond malých projektů Rakousko – Česká republika. Projekt je uskutečňován v rámci přeshraniční spolupráce s partnerem v Rakousku – Mühlviertler Schlossmuseum Freistadt. Hlavním cílem projektu je prezentace archeologických výzkumů a jejich výsledků na rakouské a české straně hranice, které budou zpřístupněny v obou jazycích (sdílení nejen exponátů v rámci výstavy, ale také výměna know how, sdílení zkušeností, propagace příkladů dobré praxe a posílení přeshraniční spolupráce institucí). Spolupracujícími institucemi jsou Archeologický ústav FF JU; Husitské muzeum v Táboře; Bundesdenkmalamt, Abteilung für Archäologie, Linz; Oberösterreichische Landesmuseum, Linz; Geo-cz, Správa jeskyní ČR a ŘSD.

REKLAMA

Zdroje fotografií: archiv Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Geo-cz a Husitské muzeum v Táboře

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA