REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

Co je Hallova sonda

30. 9. 2022

Hallův sonda je jedno z těch zařízení, které nikdo nezná a každý je používá. Tento malý měřicí přístroj je určen k měření magnetického pole, přesněji jeho intenzity. Snímač našel velmi široké uplatnění zejména v konstrukci moderních automobilů. Jak to funguje?

Odkud název Hallova sonda?

Název senzoru pochází z Hallova jevu objeveného americkým fyzikem Edwinem Hallem. V roce 1879 jako první pozoroval efekt založený na výskytu potenciálových rozdílů ve vodiči, kterým v daném okamžiku protéká elektrický proud. Hallův jev vytváří elektrické napětí, když proud protéká vodičem v magnetickém poli. Toto napětí je úměrné hodnotě indukce magnetického pole a intenzitě protékajícího proudu. Senzory s Hallovým efektem jsou také známé jako Hallova sonda https://www.tme.eu/cz/katalog/hallova-cidla_112576/.

Jak Hallova sonda funguje?

Elektrický proud protéká v ose X a magnetické pole je nasměrováno na kolmou osu Y. Magnetické pole působí na elektrické náboje a odtlačuje je Lorentzovou silou směrem k okraji polovodičové destičky. Výsledkem je nahromadění nábojů na desce – kladné na jedné straně a záporné na druhé. Vzniká tak Hallův efekt (napětí).

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA