Církevní památky si ve Zlínském kraji s průvodci prohlédlo více lidí než loni

Zlín 7. prosince (ČTK) – Církevní památky ve Zlínském kraji letos v doprovodu vyškolených průvodců navštívilo téměř 89.000 lidí. Bylo jich o 1493 více než loni. V tiskové zprávě to dnes uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). Do projektu Otevřené brány se v regionu zapojilo 26 sakrálních památek, stejně jako v roce 2020.

Reklama

„Otevřené brány poskytují příležitost poznat kulturní bohatství církevních staveb a zajímavosti týkající se jejich historie. Současně však dávají člověku možnost ke ztišení a duchovnímu zastavení se, což je v neklidu dnešní doby velmi důležité. Chceme proto v projektu pokračovat i od května příštího roku, kdy bude vypsána nová výzva,“ uvedla Fišerová.

Mezi sakrální památky s největší návštěvností patří v regionu tradičně bazilika ve Velehradě, kroměřížské kostely, poutní bazilika na Svatém Hostýně nebo kostel svaté Rodiny v Luhačovicích. V roce 2009, kdy projekt začínal, se do něj zapojilo devět kostelů, prohlédlo si je tehdy asi 40.000 návštěvníků.

Otevřené brány nabízejí zájemcům od května do konce září příležitost bezplatně si prohlédnout kostely mimo dobu pravidelných bohoslužeb. Navíc jsou jim k dispozici vyškolení průvodci, kteří jim zprostředkují zajímavé informace nejen o historii místa a kulturní hodnotě konkrétní památky, ale také o náboženské podstatě a symbolice vnitřního uspořádání a výzdoby.

Prohlídky sakrálních památek s průvodcem jsou bezplatné. Mezi průvodci převažují studenti a aktivní senioři. Otevřené brány jsou projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, Českobratrské církve evangelické, farností, měst a obcí.

chv hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama