Chystáte se na túru? Máme pro vás 5 důležitých rad!

Každá túra vyžaduje pečlivou přípravu. Naplánovat všechno do posledního detailu není zbytečná rozmařilost, být připraven na jakoukoliv situaci se v přírodě opravdu hodí! V tomto článku jsme pro vás připravili 5 tipů, jak se vyhnout nejčastějším chybám při plánování takového dobrodružství.

1. Prozkoumejte předem mapu

Reklama

Než se vydáte na túru, prostudujte mapu. Dívejte se po značkách, nastudujte vrstevnice, seznamte se se zvláštnostmi, zajímavostmi nebo riziky vaší trasy. Je důležité vědět, kolik času vám túra zabere a jakou krajinou vás provede. Začátečníkům nedoporučujeme volit dlouhé cesty, nejdříve začněte na nějakých 3 hodinách. Na své první túře si alespoň budete moci vyzkoušet vybavení v reálných podmínkách a svou fyzickou kondici.

2. Naplánujte trasu

Velmi důležité je předem si naplánovat cestu. Většina začátečníků dělá stejnou chybu: naplánuje si příliš dlouhou a složitou túru. Přecenění fyzické zdatnosti, podcenění náročnosti stezky či váhy batohu s vybavením patří mezi časté chyby. Zkoušení turisté také doporučují nespoléhat se pouze na GPS. Z bezpečnostních důvodů si vždy s sebou berte kompas a mapu. Je potřeba počítat s tím, že každá túra vyžaduje určitou fyzickou přípravu.

3. Nezapomeňte na správnou výživu

Jídlo hraje důležitou roli, protože je jedním z hlavních zdrojů energie. Je však důležité vědět, jak, co a kolik jíst. Doporučujeme připravit si lehké a zdravé stravování. Typickým jídlem pro kratší pochod jsou ořechy, semínka, proteinové tyčinky nebo sendviče (ale pozor, rychle se mohou zkazit).

4. Zkontrolujte vybavení

Nejlepší je napsat si seznam věcí, které budete potřebovat: pohodlné oblečení, které je určené přímo pro treking, vhodná obuv, batoh, pokrývka hlavy, stan, karimatka, spací pytel, sada první pomoci, baterka, ochranný krém, balzám na rty, hygienické potřeby (zubní pasta a kartáček, vlhčené ubrousky, sprchový gel, který si můžete zakoupit zde https://makeup.cz/categorys/199069/) a další. Před túrou nezapomeňte zkontrolovat obsah batohu. Důležité je nepřibalit přebytečné věci, které se vám na treku hodit nebudou. Čím více cestujete, tím více chápete, co potřebujete, a co můžete nechat doma.

5. Pozor na rozmary počasí

Počasí na horách se mění velmi rychle a slunný den se v deštivý může změnit během pár minut. Na takovou situaci musíte být připraveni: i když předpověď slibuje sluníčko, vezměte si lehkou bundu nebo pláštěnku. V lese je ráno a večer zima, proto nezapomeňte na teplou bundu nebo čepici. Pokud nejste připraveni na chlad a vlhko, neměli byste pláovat delší túry na horách.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama