REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Cestování po betlémech: nejen vánoční záležitost

23. 12. 2020

 

Za těmi nejkrásnějšími nebo největšími věcmi nemusíme cestovat jen do zahraničí. I v České republice se najde spousta nej. A co se týká betlémů, řadíme se mezi světové velmoci, o čemž svědčí nejeden zápis do Guinessovy knihy rekordů. Nejoblíbenější je putování za betlémy samozřejmě v době adventu. Avšak betlémy vám dokážou vyrazit dech v každém ročním období.

Vybavte se na cestování

Ať už je cíl vaší cesty blízko nebo daleko, vždycky oceníte, když při cestování ušetříte. Portál https://buykers.cz/ nabízí slevové kódy a slevy na nejrůznější zboží, které můžete při cestování upotřebit. Jedná se například o fotoaparáty, oblečení, batohy či tašky – zkrátka na všechno, co potřebujete, zde můžete najít výraznou slevu.

REKLAMA

Největší betlém na světě

Věděli jste, že největší betlém na světě se nachází u nás? Tento betlém se nachází v Jiříkově na Rýmařovsku a sochy, které jsou v něm, dosahují životní velikosti. V současné době ho tvoří celkem přes dvě stě soch. Tvoří je řezbář Jiří Halouzka, který figuruje právě v Guinessově knize rekordů. Největší sochou tohoto betlému je slon, který váží neuvěřitelných 1,5 tuny. Betlém najdete jako součást pradědovy galerie a řezbáře Jiřího Halouzku zde můžete vidět přímo u práce.

Největší mechanický betlém

Tento betlém je dílem punčochářského mistra Tomáše Krýzy. Ten výrobou betléma strávil podstatnou část svého života – říká se, že mu to trvalo šedesát let. Tento betlém je zajímavý také tím, že je starý již přes sto let (Tomáš Krýza zemřel roku 1918). Nachází se na šedesáti metrech čtverečních v Jindřichově Hradci. Celkem betlém obsahuje téměř 1 400 postav lidí a zvířat, z nichž je 133 pohyblivých. Původně byl betlém „na ruční pohon“ nicméně postupně pohyb betlému řídí elektromotor pomocí nekonečných pásů, ozubených kol a dalšího zařízení. Od roku 1998 je Krýzův betlém zapsán v Guinnesově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.

Mohelnický betlém

Tento betlém už v žádné knize rekordů nenajdete, i tak je to ale velice zajímavá podívaná. Betlém můžete vidět o vánočních svátcích v mohelnickém kostele svatého Tomáše z Canterbury. Rozkládá se na poměrně velké ploše (6 x 7 metrů) a kromě klasických figurek, které do betléma patří, jsou zde k vidění i věrné kopie hradů Bouzov a Karlštějn. Další přesná kopie stavby je samotný kostel, ve kterém je betlém vytvořen. Zajímavostí je, že autor tohoto betlému – Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu – vyobrazil sám sebe jako postavičku chasníčka, který nese pytel mouky (stojí před křížlickým mlýnem).

Proboštův betlém

Tento betlém je u nás asi nejznámější, protože byl v roce 1967 vystaven na Světové výstavě v Montrealu. V současné době jej můžeme najít v Třebechovicích pod Orebem. Tento betlém je dílem celkem tří autorů: Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml. Tito pánové pracovali na svém betlému přes 40 let. Vyplatilo se jim to – toto neobyčejné řezbářské dílo, které obsahuje více než 2 000 součástí, bylo v roce 1999 prohlášeno za národní kulturní památku. Celý betlém váží více než 2 tuny.

Jeden z nejmenších betlémů

Nejedná se sice o úplně nejmenší betlémy na světě, i tak jsou ale velice zajímavé. Nacházejí se v karlštejnském Muzeu betlémů, které bylo otevřeno v roce 1995. Jedná se o betlém, který se nachází ve skořápce lískového ořechu, takže je opravdu maličký. Pochází z dílny Jána Chvalníka, který vyrobil betlémy také ve skořápce vlašského nebo kokosového ořechu – i ty můžete najít v karlštejnském muzeu. Muzeum betlémů ale obsahuje spoustu dalších betlémů, takže pokud hledáte místo, kde si můžete prohlédnout zajímavé betlémy, víte, kde hledat.

Zdroj obrázku: Gina Vescovi / Shutterstock.com

 

 

 

 

 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA