REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu

2. 1. 2012

Na výstavě bude českým návštěvníkům vůbec poprvé představen výběr nejkvalitnějších uměleckých děl a předmětů z Kremelské pokladnice ilustrujících role ruských panovníků z rodu Romanovců, události na carském dvoře či každodenní život v Rusku 16. a 17. století.

Moskevský Kreml je symbolem ruské státnosti a nejvzácnější sbírkou historických relikvií, kulturních a uměleckých památek. Sbírky Muzeí moskevského Kremlu, pocházejí z carské pokladnice a patří ke kmenové sbírce, která tvoří základ celého muzejního komplexu.

Nejvzácnějšími muzejními předměty jsou středověké památky spojené s ruskými vládci, především se zakladateli proslulé vládnoucí dynastie Romanovců, která za více než tři sta let panování pozdvihla Rusko k nebývalé síle a slávě.

Výstava si klade za cíl seznámit návštěvníky se zakladateli této proslulé vládnoucí dynastie, se strukturou a životem carského dvora, se zvláštnostmi a národním svérázem oficiálního dvorského života a ceremonií. Poprvé je pozornost soustředěna na velmi vzácné umělecko-historické památky 17. století přímo spojené s cary Michailem Fjodorovičem a Alexejem Michajlovičem z dynastie Romanovců a jejich duchovním spoluvládcem patriarchou Filaretem. Vystavené předměty patří k historickým drahocennostem tvořícím jádro carské klenotnice a Patriarší sakristie s církevními poklady moskevského Kremlu. Žádná jiná muzejní sbírka neposkytuje úplnější a výraznější obraz moskevského dvora a vládců 17. století.

REKLAMA

Výstava zahrnuje přes 150 předmětů rozdělených do několika částí. V první části jsou vystaveny portréty představitelů dynastie a drahocenné symboly carské moci. Následující část je věnována základním dvorním slavnostem carského dvora: vojenským ceremoniím, carskému  průvodu a slavnostní hostině. S komorním tématem soukromého života v carské rezidenci, kde významné místo připadalo náboženskému životu a výchově dětí, seznamuje další sekce výstavy.

Výstava končí oddílem představujícím Romanovce jako pravoslavné panovníky. Právě v období jejich vlády se Rusko začalo považovat za pravé pravoslavné carství, kam se z ostatních zemí svážely relikvie pravoslavné církve. Vystavené církevní památky 17. století ilustrují atmosféru slavnostních pravoslavných bohoslužeb v kremelských chrámech a demonstrují představy o kráse a bohatství uměleckého celku středověkého ruského chrámu.

REKLAMA

Vstupné: 160.-, snížené 80.- , rodinné 320.-, školní skupiny: 150,-

Pražský hrad – II. nádvoří
Praha 1- Hradčany
tel.: 224 373 312
email: [email protected]
www.kulturanahrade.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA