Bunkry postavené v Albánii za vlády Envera Hodži postupně zaplavuje moře

Tirana 5. prosince (ČTK) – Bunkry vybudované v Albánii za komunistického režimu Envera Hodži měly přežít i jaderný útok, nyní je ale ničí jiný nepřítel – postupně je zaplavuje moře. Pobřeží balkánské země je podle expertů jedním z nejpostiženějších erozí. Za zhoršenou situací stojí klimatické změny i nikým nekontrolovaná urbanizace, tvrdí podle agentury AFP odborníci.

Reklama

Na pobřeží u města Seman v centrální části země se již mnoho bunkrů nachází pod vodou. Stejně tak i policejní stanice či sportovní hřiště. „Bunkry měly přežít všechno, ale prohrály svou jedinou bitvu,“ uvedl 80letý Ilir Zani. Podle místních obyvatel se hladina Jaderského moře v této oblasti posunula za posledních 30 let o 800 metrů. Jiný obyvatel Semanu, 47letý Izmir Mernica, se obává, že další zaplavenou budovou bude jeho kavárna. „Máme strach, moře polyká všechno,“ říká.

V roce 2009 místní úřady povolaly vojenské tanky, které sedm bunkrů vytáhly z moře. Reagovaly tak na několik úmrtí utopením poté, co plavce vtáhly proudy tvořící se kolem budov. O více než deset let později jsou bunkry zpět pod vodou. „Moře si je zase vzalo,“ říká k tomu Izmir Mernica.

Kvůli klimatickým změnám odborníci předpovídají, že se hladina moře v Albánii do roku 2100 zvýší o 40 až 105 centimetrů. Problémem je rovněž intenzivní odlesňování, které si vybralo svou daň. Ke všemu negativně přispěla i neregulovaná těžba písku z řek, která zrychlila jejich tok, a nekontrolovaný rozvoj měst podél pobřeží. „Potíž je, že lidé vykáceli téměř všechny jedle, aby si postavili domy, a poškodili tak přírodní systém,“ myslí si jeden z místních rybářů Besnik Zara.

Za čtyři desetiletí vlády vybavil diktátor Enver Hodža, který zemřel v roce 1985, malou balkánskou zemi desetitisíci bunkry a kilometry protiatomových krytů. Nechal je postavit zejména kvůli tomu, že se obával invaze ze strany Spojených států, Sovětského svazu a Číny.

tes mka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama