REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

Budiž světlo – petrolejky znovu ožívají

25. 9. 2022

Nejen pro pořádné trempy, ale i pro romantické duše představuje světlo petrolejové lampy jistou posvátnost. Lehce se mihotající plamínek, se skvěle hodí k večerním táborákům, pohodovému posezení na terase, ale i k dobrodružným výpravám. Petrolejka tak navždy bude znakem opravdového dobrodruha či milovníka přírody.

Co je za současným boomem petrolejek?

I s velmi rychlým rozvojem moderních technologií, mají stále petrolejové lampy své jisté místo ve světě. Ačkoli se může zdát rozsvícení elektrické svítilny pohodlnější a její provoz zejména při pohybu ve volné přírodě bezpečnější. Petrolejové lampy mají své nesporné výhody. Mezi ně patří rozhodně skutečnost, že mohou svítit celou noc.

Pokud si zvolíte správnou velikost a objem zásobníků na petrolej, mohou vám petrolejky poskytovat světlo na jedno naplnění až 20 hodin, a to jen tak nějaká elektrická svítilna netrumfne. Nejen v tomto ohledu jsou skvělou volbou kvalitní německé petrolejové lampy od značky FEUERHAND.

REKLAMA

Další výhodou pak je, že produkované světlo je pro lidské oko přirozenější než ostré světlo LED zářivek. Dnes už víme, že modré světlo působí na lidský organismus rušivěji, a to nejen když se ukládáte ke spánku. Přeci jen umělé modré světlo aktivuje sítnici oka až 100krát více.

Práce s petrolejkou není složitá

V praxi se můžete setkat s názorem, že rozsvícení petrolejky je složité. To je samozřejmě mýtus. Stačí jen když ovládací pákou zvednete cylindr a zapálíte knot. Vysoký skleněný cylindr, který je pro petrolejky typický, tvoří jakýsi komín, díky čemuž má lampa přirozený tah.

REKLAMA

Uvnitř petrolejky tak vzniká podtlak, díky kterému je ke knotu přisáváno velké množství atmosférického vzduchu. Právě tento vzduch vedený plechovým výliskem s oválným otvorem uprostřed tvaruje a rozdmýchává plamen. Za pomoci tohoto vzduchu tak můžete zvýšit teplotu plamene, což zvýší i svítivost lampy.

Pozor jen na správný postup při zapalování

Po zapálení petrolejové lampy je nutné nechat zasunutý natolik, aby v lampě hořel jen malý plamínek. Díky tomu se sklo lampy pomalu ohřeje. Až následně pak vysuňte knot na požadovaný rozměr, který by se měl pohybovat v rozmezí 2 až 2,5 cm. Právě ohřátí lampy má vliv na to, aby v cylindru vznikl tah, jež bude nasávat více vzduchu a tím bude palivo lépe hořet a více svítit.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA