Brněnská muzejní noc – sobota 24. května 2008

(Brno, 24. 5. 2008) Letošní, v pořadí již čtvrtá společná Brněnská muzejní noc se koná v sobotu 24. května. Ten den bude až do půlnoci zdarma otevřeno celkem patnáct institucí v Brně a jeho okolí. Účastníci se opět mohou těšit na bohatý kulturní program, který bude probíhat v celkem dvaceti osmi budovách.

Reklama

Snad nikde na světě se netěší muzejní noc takové oblibě jako právě v Brně. Během loňského roku probíhaly muzejní noci na téměř 2000 místech Evropy a jejich celková návštěvnost výrazně přesáhla milión. Vezmeme-li v úvahu celkový počet obyvatel města a pořádajících muzeí, je Brněnská muzejní noc se svými více než 113 000 vstupy účastníků něčím naprosto ojedinělým.

K loňským třinácti pořadatelům se letos nově připojila Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka a Českobratrská církev evangelická, která zpřístupní tzv. Červený kostel na Komenského náměstí. Poprvé po nedávné celkové rekonstrukci bude možné navštívit po setmění Pavilon Anthropos Moravského zemského muzea. Podívat se opět můžete do Měnínské brány, v loňském roce uzavřené.

Tím však novinky nekončí. Snad každé muzeum či galerie jich v rámci svého doprovodného programu připravilo hned několik. Moravská galerie v Brně potěší návštěvníky například módní přehlídkou, Technické muzeum v Brně ožije vojenskou tématikou, na Špilberku předvedou své umění cirkusoví artisté a Moravském zemském muzeu vám přiblíží každodenní realitu života s handicapem. Výtvarné dílny pro nejrůznější věkové kategorie budou připraveny v Domě pánů z Kunštátu, soutěžní kviz v Mendelově muzeu a kreativní show tradičních řemesel v knihovně Jiřího Mahena. Červený kostel zve na varhanní koncert, Muzeum romské kultury na romské tance z celého světa a Diecézní muzeum na jevištní vyprávění biblických příběhů.

Během muzejní noci bude zpřístupněna věž Staré radnice a výstavní prostory Brněnského kulturního centra, Galerie HaDivadla a galerie Sklepení na náměstí Svobody. Za kulturou se stejně jako v minulých ročnících mohou zájemci vydat do Předkláštěří, Rajhradu a na Mohylu míru, pro zážitky z pozorování noční oblohy do hvězdárny na Kraví horu či na Špilberk, kde bude zprovozněn přenosný dalekohled. Kromě zmíněných čekají návštěvníky volné prohlídky více než padesáti výstav, odborné výklady v expozicích, koncerty, divadelní představení – od opery po kabaretní vystoupení, šamanské bubny, troubení z věže, sokolníci, šermířské souboje a v neposlední řadě i nevšední občerstvení.
Pro ty, které trápí, že nemohou být ve stejný čas na více místech, jsou připraveny přímé televizní vstupy z Brněnské muzejní noci, které se budou promítat na velkoplošné obrazovce na Moravském náměstí a na internetových stránkách.

Na hladkém průběhu nočních procházek za uměním, historií a poznáním se opět podílí Dopravní podnik města Brna, který bezplatně zajišťuje dopravu účastníků i do těch nejvzdálenějších muzeí. Letos poprvé i do Podhoráckého muzea v Předkláštěří. Hlavním dopravním uzlem bude stejně jako minulý rok Moravské náměstí. Na náměstí Svobody bude také od středy 21. května zprovozněn informační stánek v historickém autobusu. Zájemci zde mohou zjistit vše důležité o jednotlivých akcích a naplánovat si tak svou cestu za kulturou s dostatečným předstihem.

Na aktivity spojené s Brněnskou muzejní nocí přispělo stejně jako v minulých ročnících statutární město Brno. Velká část nákladů je letos hrazena z grantu, který poskytlo Ministerstvo kultury ČR Moravské galerii v Brně jako garantu Brněnské muzejní noci. Díky navýšení finančních prostředků bylo možné připravit například obsáhlejší programovou brožuru. Účastníci muzejní noci se v ní dozví i o dalších výstavách, na které se mohou těšit v nadcházejících měsících. Další návštěvy muzeí jim zpříjemní i slevové kupóny, které brožura nabízí. Cílem je totiž přivítat návštěvníky nikoliv pouze jednou ročně, ale přesvědčit je, že jim muzea a galerie mají co nabídnout po celý rok.
Brněnská muzejní noc je kulturním i společenským fenoménem. Přijďte si užít kouzelnou noc plnou krásných překvapení.

www.brnenskamuzejninoc.cz
Akce v Brně

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama