Brdské lesy odhalují svá tajemství

(Příbram 2. 5. 2007) Utajený poklad brdských lesů – benediktinské proboštství na Teslíně

Reklama

Soutoky řek na území Čech, Moravy a SlezskaZajímavou výstavu připravili pracovníci Státního okresního archivu v Příbrami. Expozice zachycuje dějiny středověkého kláštera, založeného ve 14. století a nacházejícího se v blízkosti nynějších Padrťských rybníků v nitru Brd.
Proboštství bylo roku 1421 vypáleno husitským vojskem a zaniklo, až do současnosti se o něm však vyprávějí mnohdy přímo tajuplné příběhy. Jak to bylo ve skutečnosti, ukazuje právě tato výstava, kde kromě fotografií můžete shlédnout například archeologické nálezy z objektů proboštství – keramiku a kovové předměty včetně šipky do kuše, užívané za husitských válek. Jako bonus je pro všechny návštěvníky vystavena také část unikátního nálezu z roku 1939. Opravdový poklad stříbrných mincí si totiž v polovině 13. století kdosi schoval v lese u zaniklé vsi Kolvína, vzdálené od proboštství zhruba tři kilometry.
Výstava je určena pro nejširší veřejnost jak z řad milovníků historie, tak pro obdivovatele krásné brdské přírody a je otevřena v příbranském archivu vedle zimního stadionu až do 27. června 2007 vždy v pondělí, úterý a ve středu od 8 do 17 hodin, ve čtvrtek a v pátek od 9 do 14 hodin.

Okrajové části VVP Brdy přítupné veřejnosti

Část území Vojenského výcvikového prostoru Brdy o rozloze 37 km2 spolu se 7 km komunikací, ale především 45 km turistických stezek a cyklostezek v jeho okrajových částech je od dubna o víkendech a svátcích zpřístupněno turistům.
Projekt brdské střelnice byl schválen ministerskou radou již 19. února 1926 a následně byla založena v roce 1927 Dělostřelecká střelnice v Brdech. V roce 1950 byl zřízen vojenský újezd Brdy a v roce 1952 bylo rozhodnuto o rozšíření vojenského újezdu o území obcí Velcí, Hrachoviště, Přední a Zadní Záběhlá, Padrť a Kolvín. V současnosti má vojenský újezd Brdy rozlohu 260,09 km2 a slouží především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí. Zachovalost a výjimečnost přírodních lokalit v tomto pohoří s mnoha přírodními památkami je zčásti i důsledkem dlouhotrvajícího uzavření brdského Vojenského výcvikového prostoru.

KČT na okrajích VVP vyznačila následující trasy:

pěší trasy:

1) Orlov – Třemošná – Bohutín, 8 km, zelená
2) Orlov – Třemošná – Orlov, 3 km, modrá místní značka (psaníčko)
3) Zaječov – Žernová – Strašice, 9 km, žlutá
4) Podluhy – Pod Špičákem – Krejčovka – Valdek – Neřežín – Záskalská nádrž, 9km, žlutá

cyklotrasy:

1) č. 8190: Bohutín – Láz – Nepomuk – Rožmitál p. Tř.
2) č. 2251: Skořice – Dobřív
3) č. 2252: Strašice – Nová Ves – Zaječov

Mapka existuje na www.vojujezd-brdy.cz, kde jsou i další informace
Akce v Brně

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama