Brána do tajemného světa Pavla Čecha se otevřela na Špilberku

Dobrosrdečný kominík vám o jedné zimní předvánoční sobotě ukáže na hradě Špilberku cestu do tajemného světa příběhů Pavla Čecha. Muzeum města Brna vás zve na procházku po střechách, starých zahradách a tajuplných zákoutích z obrázků tohoto brněnského malíře. A kdo ví, na koho natrefíte. Bát se ovšem není třeba.

Reklama

Pavel Čech je autor, jehož tvorba je výrazná a dobře rozpoznatelná. Maluje obrazy, vytváří objekty, kreslí komiksy, ilustruje a píše autorské knihy pro děti. I když se jedná o zcela odlišné umělecké formy, Pavel Čech je spojuje svým nezaměnitelným výtvarným rukopisem. Vytváří zvláštní kouzelný svět, v němž se skutečnost mísí se sny a zážitky z dětských her. Divák se snadno ponoří do tohoto světa. Může snít o tom, jak se zatoulal do stínadelských uliček, tajemných zahrad, svých dětských let. Dílo Pavla Čecha si nachází čím dál více obdivovatelů i uznání odborníků. V roce 2010 obdržel cenu Muriel za nejlepší původní komiks – Tajemství ostrova za prkennou ohradou a v roce 2013 za Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Tato kniha získala i prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež, což je v tuzemském komiksovém světě věc zatím zcela nevídaná. Ilustrace z těchto knížek i z mnohých dalších jsou na výstavě k vidění – od první knížky O čertovi přes obrázky dědečků až po dnes už legendární obraz Mapa Stínadel s přesnými detaily.

Jestli se o nějaké výstavě dá tvrdit, že upoutá stejně tak dospělé jako jejich děti, tak je to určitě výstava Pavla Čecha. Navíc je skutečně hravá. Hned na jejím začátku je magnetická stěna, na níž se dají z obrázků tvořit příběhy, prostorem výstavy také vede hravá stezka s úkoly pro zvídavé děti. V první místnosti stojí skoro stejný stolek na kreslení, jaký má pan Čech u sebe v ateliéru. V další místnosti je pro děti velký prostor s dřevěnými kostičkami, ze kterých se dá postavit město s křivolakými uličkami jako z Čechových obrázků. V poslední, největší místnosti, pak stojí opravdové bludiště, ve kterém se malí i velcí návštěvníci mohou zatoulat stejně jako v uličkách s tajuplnými zákoutími jako z Čechových komiksů a knížek. V labyrintu číhá pavouk Čenda, rachotí staré klíče, klikatá cesta vede přes nároží a schody až do temných zahrad.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama