Betlémy, zvyky a tradice na Slezskoostravském hradě

„Na výstavě představíme dávnější historii v podobě lidových Vánoc v chalupě v kontrastující s měšťanskými Vánocemi, a to jak po stránce aranží vánočních stolů, tak výzdobou interiéru i exteriéru a samozřejmě chybět nebudou oblíbené stromečky.“ Láká na výstavu s názvem Betlémy, zvyky a tradice nová kastelánka hradu, Miriam Čechová. „Chybět nebude letos tradiční, byť skromnější vánoční výzdoba a živý 6metrový vánoční strom.“, dodává.

Reklama

Ke sbírkovému fondu Ostravského muzea neodmyslitelně patří národopisné historické předměty, vztahující se k mnoha „oblastem“ lidského života; Vánoce a vánoční svátky jsou jednou z nich. Návštěvník bude moci shlédnout věci a artefakty popisující zvyky i obyčeje, které byly běžné v tento sváteční čas a dnes jsou již nahrazeny vybavením v duchu moderní doby.

Vzpomeneme také tradici vánočních stromů na Masarykově náměstí a dávnější zimní Ostravu. Na dobových fotografiích se vrátíme do let 1925–1935, kdy uprostřed náměstí stály stromy republiky. A jaké by to byly Vánoce bez Božího narození? Betlémy proto nesmí chybět ani na naší výstavě.

Výstava Betlémů, zvyků a tradic bude pro veřejnost otevřena od pátku 26.11. 2021 denně od 9:00 do 19:00 (mimo 24.12. a 31.12., kdy je provozní doba hradu 9:00–14:00) a potrvá do neděle 9.1. 2022. K vidění bude v hradní galerii. Jejím organizátorem je Ostravské muzeum.

Aktuální provozní dobu hradu, ceník vstupného a další informace najdete na webu www.slezskoostravskyhrad.cz a sociálních sítích FB a IG @slezskoostravskyhrad.

Kdy: 26.11. 2021 – 9.1. 2022
Kde: Slezskoostravský hrad, hradní galerie

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama