Berounsko po stopách českých králů

Reklama

Milovníci pěší a cykloturistiky si na Berounsku přijdou na své! Páteřní trasou, která kopíruje tok řeky Berounky a říčky Litavky, je cyklostezka a trasa Po stopách českých králů.

Z královského města Beroun se trasa větví do tří směrů. První vás po proudu Berounky dovede na majestátní hrad Karlštejn a dále až k zámku Dobřichovice. Druhá trasa vede směrem podél říčky Litavky, přes Králův Dvůr až do Hořovic, po cestě jsou k vidění hrady Točník a Žebrák. Poslední se ubírá proti proudu Berounky až k zámku Nižbor. Ač v Nižboru stezka končí, značenými trasami je možno pokračovat na blízký hrad Křivoklát či vzdálenější zříceninu Krakovec.

Hrad Křivoklát Foto: ©David Vančišin

Hrady, zámky a zříceniny

Majestátní a proslulé, takové jsou dva nejvýznamnější hrady v Čechách – Karlštejn a Křivoklát. Dominantu Českého krasu, kterou zná takřka celý svět, nechal postavit Karel IV. za účelem uložení korunovačních klenotů a svatých ostatků. Dnešní ikonickou podobu získal Karlštejn při rekonstrukci na konci 19. století. Hrad Křivoklát je o něco starší, historikové usuzují, že byl založen v první polovině 13. století rodem Přemyslovců, kteří jej využívali zejména jako lovecké sídlo v křivoklátských lesích. Unikátní je dochované „souhradí“ Točník a Žebrák. Poté co starší hrad Žebrák ve 14. století poškodil požár, nechal král Václav IV. vystavět na protějším kopci modernější Točník.

Zámek Nižbor. Foto: ©Dan Řežábek

Zámecké sídlo naproti dávnému keltskému oppidu Stradonice naleznete v Nižboru. Dnes zámek nad Berounkou, dříve královský hrad, slouží jako expozice o keltské kultuře a tradici. Zámek v Králově Dvoře vznikl v 16. století přestavbou původního staršího kamenného královského dvora. Přes pohnutou historii památka ožívá a poskytuje zázemí pestré škále kulturních akcí.

Zřícenina hradu Týřov. Foto: ©Kamila Kohoutová

Neúprosný zub času a nepřízeň osudu zanechaly některé hrady v podobách romantických zřícenin. Na Tetíně se dnes nacházejí zbytky přemyslovského hradu ze 13. století a otevírá se tu okouzlující výhled na údolí Berounky a vápencové skály Českého krasu. Starší, než hrad Křivoklát je nedaleký Týřov. Dnes nad Berounskou tiše stojí zřícenina královského sídla. V minulosti šlo o stavbu neobvyklou, vybudovanou jako francouzský kastel, tedy soustava věží spojených nepřístupnými hradbami. Mistra Jana Husa připomíná zřícenina gotického hradu Krakovec. Poslední místo pobytu reformátora si mnozí vybaví z dětského filmu Ať žijí duchové.

Zřícenina hradu Krakovec. Foto: ©Libor Sváček, MCU

Více se můžete dozvědět ZDE a produktovou brožuru najdete TADY

Inspiraci k výletům hledejte na www.strednicechy.cz

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama