Barevné podzimní výlety kolem Lázní Bohdaneč

Lázně Bohdaneč jsou – jak je z názvu patrné – lázeňským městem. Najdeme tu ale více než jen kolonádu. Městečko obklopuje krásná příroda, která láká k aktivnímu odpočinku. V okolí najdeme přírodní rezervaci, unikátní plavební kanál, soustavu rybníků, ale i naučné stezky nebo golfové hřiště.

Reklama


Lázeňská chlouba

Bohdanečský rybník leží hned za městem a představuje poslední zbytky rozsáhlé Pernštejnské rybníkářské soustavy. Z původně největší soustavy rybníků v Českých zemích – jenž čítala přes 250 rybníků – dnes zbývá pouhých 50. Stezka okolo Bohdanečského rybníka, největšího v Pardubickém kraji, se větví hned do několika směrů. Zlatým hřebem pochůzky je však ornitologická pozorovatelna na Polákově poloostrově. Kromě vzácných druhů ptactva odtud totiž uvidíme ten nejkrásnější pohled na rybník. Každý rok tu hnízdí až 80 druhů ptactva – i proto je Bohdanečský rybník národní přírodní rezervací.

Ornitologická pozorovatelna na Polákově poloostrově. Foto: ©Pardubicko

Na sváteční den 28. října každoročně připadá výlov Bohdanečského rybníka a je to velká událost pro širokou veřejnost. Návštěvníci mohou vidět sháňku ryb, na hrázi pak probíhá stánkový prodej živých ryb. A pokud se vám nechce vařit, pochutnat si můžete přímo na místě – připraven bude uzený a grilovaný Pernštejnský kapr, který patří mezi certifikované regionální produkty Kraje Pernštejnů.

Bohdanečský rybník . Foto: ©Pardubicko

Pernštejnské rybníky

Úžasný klid a ticho – to jsou Pernštejnské rybníky. Šest kilometrů dlouhá rovinatá trasa prochází loukami a lesy v blízkosti prastaré rybniční soustavy. Zdejší ticho a klid vám dá na chvíli zapomenout na všechny starosti. Okruh začíná v obci Neratov a zároveň funguje jako naučná stezka. Nenáročný terén vás postupně přivede k několika rybníkům – Trhoňce, Skříni, Dolní Jílovce, Horní Jílovce, Tichému rybníku a Rozhrně.


Kolem lázní až na dno rybníka

Víte, že se hned za lázeňským parkem můžete projít po dně rybníka? Kdysi tu totiž býval rybník Rozkoš, jeden z největších Pernštejnských rybníků. Upozorní vás na něj jeho hráz – dodnes v krajině tvoří výrazný val. Okruh začíná i končí u parkoviště poblíž lázeňského parku a navazuje na modrou turistickou značku. Cestou mineme historické Tillerovo sedátko i divoce zarostlé Horecké písníky. Po modré pokračujeme až na rozcestí V Rozkoši, odtud dále po zelené.

Za architekturou

Vydejte se po stopách věhlasného architekta Josefa Gočára. Naučná stezka Gočárův okruh je pět kilometrů dlouhá procházka městem i volnou krajinou.Trasa začíná i končí na náměstí, kde nelze minout barokní kostel či renesanční budovu radnice. Mezi nejzajímavější zastavení naučné stezky patří lázeňský pavilon Gočár, nejvýraznější a nejznámější zdejší stavba. U něj to ale jenom začíná – za průzkum stojí také další stavby vyprojektované Gočárem – vodojem a funkcionalistická vila, sluneční hodiny, Kuttnerova kaplička, Tillerovo sedátko a další.

Gočárův pavilon. Foto: ©Pardubicko

Opatovický kanál s Krokodýlí řekou

Významné vodní dílo s dlouhou historií – to je Opatovický kanál. Třicet dva kilometrů dlouhý umělý vodní tok láká k plavbě lodičkou nebo kánoí. Kanál je splavný po celé své délce a zvládnou ho i začínající vodáci. Vine se z Opatovic nad Labem do Lázní Bohdaneč a dál malebnými lesy, podél kanálu si můžeme užít nenáročné cyklostezky i pěší trasy. Dnes je Opatovický kanál kulturní památkou a stále zásobuje vodou několik rybníků. Na jeho úseku poblíž Lázní Bohdaneč navíc najdeme Krokodýlí řeku – dobrodružný úsek, upravený speciálně pro rodiny s dětmi. Při plavbě tu potkáte surikaty a krokodýla, na konci čeká ukrytý poklad.

Opatovický kanál. Foto: ©PardubickoReklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama