Asociace: Kempy jsou na hlavní sezonu téměř vyprodané, neznají podmínky provozu

Praha 16. května (ČTK) – Kempy jsou na hlavní sezonu, tedy od července do půlky srpna, podle jejich asociace téměř vyprodané. Situaci jim komplikují nejasné podmínky provozu. Neznají datum, od kdy budou moci s jistotou začít fungovat. Nevědí, zda budou moci nabízet plnou nebo jen částečnou kapacitu. Provozovatelé jsou připraveni přizpůsobit se vládním opatřením, potřebují ale, aby byla co nejdříve zveřejněna. ČTK to řekl manažer Asociace kempů ČR Martin Písař. Jiná je situace ve velkých městech, kde je zájem o ubytováni minimální.

Reklama

O obnovení provozu ubytovacích zařízení by vláda měla podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) rozhodnout na pondělním jednání. Pokud nenastane ve vývoji pandemie nic mimořádného, což nepředpokládá, fungovat by mohla začít od 24. května, a to bez omezení kapacity, řekl v pátek. Dříve kabinet uvažoval o tom, že by ubytovací provozy mohly zahájit otevření jen s obsazením 25 procent kapacity.

Zájem o pobyty v kempech a chatových osad v létě podle dostupných dat je, uvedl Písař. Lidé je podle něj poptávají už od Velikonoc a provozovatelé musejí odpovídat na dotazy, proč není možné místa využít pro samostatná stání soběstačných karavanů či přívěsů, kdy většina parkovišť je obsazena. Časté jsou také otázky k termínu otevření kempů, řekl dále.

Asociace podle Písaře vnímá jako velký problém právě to, že kempy nyní nemohou fungovat alespoň pro návštěvníky s karavany a obytnými auty, i za podmínky, že návštěvníci nebudou využívat žádné služby kempu a budou dodržovat hygienická nařízení. „Tento problém řešíme i s ohledem na připravovanou sezonu, zda i těchto prostor pro karavany, obytná auta a stany se budou týkat případná procentní omezení kapacity,“ uvedl. Doplnil, že kvůli zákazu využívání kempů většina obytných vozů mnohdy parkuje i v chráněných oblastech, národních parcích nebo znemožňuje průjezd v úzkých cestách.

Současná nejistota spojená s obavami přijímat rezervace a zálohy se mohou podle Písaře negativně dotknout celé letní sezony, která určí, zda zařízení mohou i nadále podnikat, nebo budou muset ukončit činnost, dodal.

Dovolenou v kempech si loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dopřálo o 45.000 Čechů více proti předloňskému roku. Dorazilo do nich ale o 80.000 méně cizinců. Kategorie kempů tak zaznamenala meziroční pokles o 2,5 procenta.

V České republice loni podle ČSÚ fungovalo 10.706 hromadných ubytovacích zařízení, kempy z nich tvořily pět procent.

jif mal

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama