Archeologická expedice Národního muzea se vrátila ze Súdánu

Komponovaný večer o výsledcích výkopové sezóny v Súdánu

jehož cílem je představit výsledky druhé výkopové sezóny archeologické expedice Národního muzea do súdánského Wad Ben Naga.

Datum konání: Čtvrtek 27. ledna 2011-18.00–20.30 hod.Přednáškový sál Náprstkova muzea

Reklama

Od 11. listopadu do 20. prosince 2010 probíhala druhá výkopová sezóna archeologické expedice Národního muzea v Republice Súdán, která působí na lokalitě Wad Ben Naga. Kromě toho zde členové expedice zorganizovali výstavu fotografií a předali súdánským školákům dar ze Základní školy Trávníky Otrokovice.
Expedice Národního muzea se do Súdánu vypravila již podruhé, jejím vedoucím je Pavel Onderka, egyptolog a afrikanista z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea. Výzkum v Súdánu probíhá v rámci dlouhodobého projektu, na kterém se kromě Národního muzea podílí řada domácích a zahraničních institucí. „Výzkum v Súdánu považuji za prestižní záležitost a jsem rád, že na něm můžeme participovat. Je vidět, že věda a výzkum hraje v Národní muzeum důležitou roli a že jsou mezi mými kolegy i odborníci, kteří se mohou směle měřit s kýmkoli na světě. Naše archeologická mise v Súdánu je pro nás velice významná i proto, že díky ní je šance na obohacování fondů našeho Náprstkova muzea,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
Expedice prováděla výzkum v prostoru lokality Wad Ben Naga, která se nachází přibližně asi 130 kilometrů severně od súdánského hlavního města Chartúmu. Zde se v období tzv. Merojského království (4. století př. n. l. – 4. století n. l.) rozkládalo jedno z největších měst starověké Núbie – Arabikeleb. Okolo přelomu letopočtu zde byl vystavěn jeden z největších merojských paláců a přinejmenším pět chrámových staveb. Ve městě v době jeho největšího rozmachu mohlo žít až 25 000 obyvatel.
Během letošního výzkumu byly odkryty zbytky menšího chrámu, jenž byl zasvěcen jednomu z núbijských lvích božstev – Apedemakovi, případně Sebiumekerovi. Druhým rokem pokračoval průzkum tzv. Kruhové stavby a komplexu s ní souvisejících staveb. Kruhová stavba je považována za jednu z nejzáhadnějších budov merojské architektury. Právě vyhodnocení výsledků letošní sezóny by mělo přispět k objasnění její funkce.
V druhé polovině výkopové sezóny se začalo s konzervačně-restaurátorskými pracemi v paláci, jehož stavba je připisovaná núbijské královně Amanišacheto, která vládla na sklonku 1. století př. n. l. Palác královny Amanišacheto představuje vůbec nejlépe zachovaný merojský palác. Konzervační práce započaly v komplexu místností přiléhajícím k jižnímu vstupu. Během souvisejících archeologických prací došlo k objevům zásadním pro poznání merojské palácové architektury.

Výstava sto let starých fotografií

Členové expedice zorganizovali fotografickou výstavu Sudan. One Hundred Years Ago z fotografické pozůstalosti českého cestovatele Bedřicha Machulky (1875–1954). Vernisáž výstavy se uskutečnila 19. prosince 2010 za přítomnosti představitelů súdánské Národní korporace pro památky a muzea, členů Společnosti súdánsko-česko-slovenského přátelství, která logisticky i jinak podporuje aktivity Národního muzea v Republice Súdán, a členů diplomatických misí. Společné setkání přispělo k plánování dalších kulturních akcí souvisejících s českou kulturou.

Dar pro súdánské školáky

Archeologická expedice Národního muzea také doručila, díky vstřícnosti společnosti Turkish Airlines, žákům tří základních škol ve Wad Ben Naga dar od dětí a učitelů Základní školy Trávníky Otrokovice. Ti do Afriky poslali 150 kg hraček, oblečení a učebních pomůcek.
Členové expedice, chartúmský Rotary Club a Honorární generální konzulát Slovenské republiky se dohodli vyvinout společné úsilí k získání finančních a materiálních prostředků na stavbu studny pro Wad Ben Naga, kde momentálně žije téměř 3 500 lidí bez přístupu k pitné vodě. Doposud se podařilo zajistit příslib na polovinu z potřebných prostředků.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama