Aktivní dovolená na Gardském jezeře

    Oblast Gardského jezera je místo, které vás doslova vtáhne do sportovních aktivit. Uchvátí vás a nebýt v pohybu jednoduše nejde. A to všechno v atraktivní a jedinečné přírodní scenérii.

Reklama

Je to ideální místo nejen pro milovníky aktivní dovolené ve volné přírodě, ale i pro ty, kdo dávají přednost relaxu u jezera i na horách. Sportovní ráj Garda Trentino, známý v celé Evropě, se nachází v severní části Lago di Garda, největšího jezera ledovcového původu v Itálii, kde dozrávají olivy a kvetou oleandry. Je obklopeno mohutnými alpskými vrcholy, tyčícími se do výšky nad 2000 metrů n. m. Jedinečnost podtrhává i středomořské mikroklima, které umožňuje sportovat pod širým nebem během celého roku.

Hlavním městem oblasti Garda Trentino je malebná Riva del Garda. Se dvěma turistickými přístavy je nejdůležitějším centrem vodních sportů, zejména plachtění. Právě severní vítr Pelér a Ora, nejznámější odpolední vítr z jihu, které každy den vanou nad hladinou jezera, zaručují ideální podmínky pro provozování jachtingu a windsurfingu.

Známé místní jachtařské kluby vysoké úrovně pořádají desítky regat světového významu. Lake Garda Meeting Optimist Class se dokonce v roce 2012 zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejpočetnější regata jedné skupiny s účastí 1 055 jachtařů z 27 států světa. V roce 2013 budou ve vodách jezera bojovat o místa na podiu Evropského poháru Primavera Classe Star, Světového poháru B14 i Ioda World Championship Optimist ti nejlepší z nejlepších.
Na břehu Rivy se rozkládá jedna z největších pláží Gardského jezera, ideální na koupání a odpočinku ve stínu stromů, místní mikroklima silně připomíná středomořské. Za širokými trávnatými plážemi jsou vybudována volně přístupná volejbalová a basketbalová hřiště. Ti nejmenší také nemají nouzi o čistá a bezpečná dětská hřiště.

Když se hladina vody utiší, velkým zážitkem je objevování zákoutí jezera s pestrou faunou. Ti zdatnější v pádlování mohou na kanoi připlout až k vodopádu Ponale, přístupnému pouze na lodi nebo kánoi. V okolí přístavu San Nicolo se do hlubin jezera vydávají nadšenci do potápění. Kdoví kolikrát se setkali s dvoumetrovou štikou?

Nadšenci do windsurfingu vyhledávají nejrenomovanější evropskou lokalitu Torbole. Zatímco u břehu se začátečníci snaží udržet rovnováhu na desce surfu, ostatní křižují vody jezera ve velkých rychlostech. Neúnavný vítr v plachtách zaručuje adrenalin během celého dne. Díky Monte Baldo je mestečko Torbole oblíbeným cílem i milovníků horských kol.

Severně od Gardského jezera v nejvzdálenejší části údolí Altosarca se kolem řeky Sarca rozprostírá městečko Arco. Dominantou údolí je úžasný středověký hrad, pod kterým se setkávají milovníci horských sportů. Často je můžete spatřit toulat se po pitoreskních uličkách historického centra vystrojených lany a háky nebo v sedle horských kol. Sami ale i s rodinou si tady přijdou na své díky více než 2 000 stezkám různé obtížnosti, mistrovsky zabudovaným do vápencových stěn na sportovní lezení, cestičkám vhodným na procházky, Nordic walking nebo trekking s úžasným výhledem.

Volné lezení je mladý a dynamický sport. Přírodní stěny v okolí Arca přitahují jako magnet horolezce z celého světa, nacházejí tu pro svou vášeň naprosto dokonalé podmínky. Už dvacet let je světovým hlavním městem free-climbingu. Každoročně v září se na Climbing Stadium odehrává Rock Master, sportovní soutěž v lezení, která láká sportovce z celého světa. Climbing Stadium má víc než 550 m? plochy na lezení pro začátečníky i pro experty.

Milovníci volného lezení poznají městečko Dro jako výchozí bod pro některé z nejkrásnějších skalních stěn. Jeho poloha nabízí možnost výletů a procházek, ať už pěsky nebo na horském kole.
V údolí řeky Sarca se rozprostírá také městečko Drena se středověkým hradem Castel Drena, které je proslulé staletými kaštany. Tady najdete oázu klidu v typickém venkovském prosředí.

Adrenalin nenabízejí jen skalní štíty a převisy, ale i voda, která dokáže být uprostřed horských masivů i pěkně divoká. Kaňoning si už stačil získat množství příznivců. V okolí jezera Garda bylo objeveno přibližne dvacet strží, roklí a kaňonů. Sjezdy s různym stupněm obtížnosti trvají minimálně dvě hodiny, ty nejnáročnější i deset či dvanáct hodin. Sjezdy možno provozovat v doprovodu vysoce kvalifikovaných alpských průvodců.
Od jezera Garda nás trekkingovy itinerář přivede až k jedinečnému přírodnímu pokladu – jezeru Tenno. Jezero Tenno má jednu z nejčistších sladkých vod v Itálii. Okolní hustý zelený les a bílé kameny na dně jezera vytvářejí neuvěřitelné odstíny turecké modré barvy. Zasazené v nedotčené aplské přírodě svou tyrkysovou modrou barvou vody vytvářejí dojem tropického jezera.

Procházky, nordic walking a trekking terasovitým parkem, kde nejseverněji v Evropě uzrávají olivy a réva v Tenně a kaštanové stromy v Pranzo jsou jednoduše pohádkové.
Celé území Garda Trentino je propleteno napínavými traily pro mountain bike, trasami na horských pastvinách a cyklostezkami podél břehů řek i jezer. Nejlepší podmínky a nekonečné možnosti nabízejí jak příznivcům MTB, tak i rekreačním cyklistům.
Je to nejsugestivnější způsob, jak poznat území. Díky morfologii údolí, která propojuje hory se štíty vysokými přes 2 000 metrů s jezerem Garda (65 metrů n. m.), je tato jedinečná oblast předurčena na MTB exkurze.

Hory obklopující Gardské jezero jsou velice oblíbeným místem freeriderů i downhillerů díky drsným stezkám ponořeným v zeleni, technickým vzestupům, dlouhým stoupáním především pro single tracky. Požitkáři, aktivní sportovci i rodiny si užívají nadherných výhledů a přenádherných hor čekajících na probádaní. Cyklotrasy sledují původní stezky mezkařů a vojenské i lesní cesty a vedou až k horským chatám. Ani rovinu kolem řeky Sarca nelze podcenit. Nabízí odpočinkovou trekingovou cyklistiku ve venkovském prostředí uprostřed vinic a olivovníků. Cyklistické stezky lemují také oleandry, mléč rolní a magnólie, typické středomořské rostlinstvo.
Panují zde i optimální podmínky pro silniční kola.

Nejznámější událostí pro bikery je třídenní Bike Festival, který se může pochlubit už více než 20 000 návštěvníky. Množství vystavovatelů, adrenalinové trasy pro MTB a zábava je kombinace, proč si to nenechat ujít. Dechberoucí disciplíny jako Rock Mountain Bike Marathon nebo King of Dirt mění Rivu na Eldorado milovníků MTB.

Trentinská oblast Gardského jezera nabízí nejen velký výběr sportovních aktivit, ale také široký výběr ubytovacích zařízení. Ať už jste spíše hotelový typ, nebo budete mít raději svou pohodu v apartmánu, nebo dávate přednost svobodě v kempu, jistě si vyberete. Sportovci tady najdou specializovaná ubytovací zařízení Outdoor Friendly.

Kromě úschovny pro sportovní příslušenství s malou dílnou nabízejí praní a sušení technického oděvu či info point s informačními prospekty. Zaměstnanci jsou připraveni uspokojit i vaše ostatní požadavky.
Oblast Garda Trentino je vlastně tělocvična pod širým nebem, která se každým kilometrem mění. Možnosti pohybu ve volné přírodě jsou tu téměř nevyčerpatelné.

Garda Trentino je rájem sportovních výzev. Dobrodružství na vás čeká.

Kam v Praze? akce v Praze

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama