REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

AFP: V Saúdské Arábii provozují luxusní hotel pro velbloudy

Rumá (Saúdská Arábie) 15. ledna (ČTK) – V saúdskoarabské poušti vyrostl dočasný hotel pro velmi netradiční klientelu. V přepočtu za 100 eur (2400 korun) na noc zde poskytují nocleh a kosmetické služby velbloudům, kteří jsou v tomto bohatém ropném království Perského zálivu uctívanými zvířaty, píše AFP.

Ve městě Rumá, ležícím asi sto kilometrů severovýchodně od metropole Rijádu, si velbloud Umajra Kahtáního dva týdny užíval čištění, zastřihování srsti, zahřívání nebo krmení teplým mlékem. To vše uprostřed nekonečného červeného písku.

Středisko otevřelo své brány v rámci prestižního Festivalu velbloudů krále Salmána ibn Abdal Azíze Saúda, který se koná od prosince do ledna a na němž se v soutěžích krásy udělují ceny v celkové hodnotě až 60 milionů eur (1,5 miliardy korun).

REKLAMA

„Je to velmi pohodlné. Můj velbloud tu má k dispozici péči a pravidelný zdravotní dohled,“ říká podnikatel Umajr Kahtání (51) z Rijádu. Pobyt velblouda v hotelu ho prý vyjde na 140.000 až 190.000 eur (3,4 až 4,6 milionu korun).

Dlouholetý milovník velbloudů Umajr Kahtání vzpomíná na dobu, kdy účastníci festivalu museli sami stavět stany a starat se o svá zvířata. V „hotelu“ pod širým nebem je teď 120 kójí pro jedno či dvě zvířata a padesátka zaměstnanců vynakládá veškerou energii na krmení a rozmazlování všech ubytovaných velbloudů.

REKLAMA

Hotel vznikl „aby ochránil a poskytl péči velbloudům, ale také aby ulehčil jejich majitelům,“ říká Muhammad Harbí, který má na festivalu na starosti média. Zařízení bylo přínosné i pro samotné pořadatele, protože za měsíc konání festivalu pobyty a poskytované služby vynesly 1,4 milionu eur (34,2 milionů korun).

Arabští velbloudi přezdívaní „koráby pouště“ jsou ve skutečnosti jednohrbí dromedáři. Odnepaměti se používali k cestování po rozlehlých pouštních oblastech Arabského poloostrova a stali se symbolem Perského zálivu. Chov velbloudů je v regionu také mnohamilionovým průmyslovým odvětvím a v průběhu roku se tam konají mnohé akce, od soutěží krásy až po velbloudí závody. V Saúdské Arábii mohou bohatí nadšenci utratit statisíce eur za pořízení a péči o nejkrásnější velbloudy.

Soutěže krásy na Festivalu na počest krále jsou založeny na náročných kritériích, nejdůležitější je tvar a velikost pysků, krku a hrbu.

Někteří soutěžící jsou pro výhru ochotni udělat více, než jen zaplatit noc v luxusním hotelu. V prosinci bylo několik majitelů velbloudů ze soutěže vyloučeno, protože jejich velbloudi dostali botoxové injekce. Za tuto metodu zkrášlování zvířat, která je přísně zakázaná, hrozí pokuty až 23.000 eur (561.000 korun).

lsa jd

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA