ADOLF LOOS & VICTOR BAUER. Slavný architekt a majitel zámku v Kuníně

Výstava na zámku v Kuníně přibližuje spolupráci dvou brněnských rodáků, slavného architekta a významného moravského velkoprůmyslníka a zároveň majitele zámku v Kuníně.

Reklama

Adolf Loos Victoru Bauerovi navrhl v roce 1914 vilu pro ředitele cukrovaru v Hrušovanech a o rok později rovněž vnitřní vybavení do několika pokojů. V roce 1919 Bauer pozval Loose na návštěvu zámku v Kuníně, aby se podílel na novém zařízení tamních zámeckých pokojů. Tyto práce nebyly na konec realizovány, o několik let později se však začal Adolf Loos podílet na vnitřním zařízení Bauerova hlavního sídla v Brně, pro nějž navrhl především prostory a zařízení Velké jídelny v přízemí a Nové ložnice v 1. patře zámku.

Do prostor zámku bylo rovněž přeneseno zařízení pokojů vily v Hrušovanech.

Výstava upřesňuje na základě dosud zcela neznámých dokumentů spolupráci obou mužů, zasazuje jednotlivé události do širšího kontextu událostí v rodině a tehdejší společnosti na rozhraní starého světa a nových poměrů po vzniku Československé republiky.

Výstava je doplněna o originální sbírky, původem ze zámku v Kuníně, které Adolf Loos použil do instalace svých pokojů, unikátní modely Loosových staveb a také ukázky šatů manželského páru Victora a Margarety Bauerových. Návštěvník zámku si na základě bohaté fotodokumentace udělá představu o díle světově uznávaného architekta, které z velké části již podlehlo zubu času…

www.muzeumnj.cz/kunin

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama