REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 1.10. a svátek má Igor
V okolí

5 tipů na letní výlety po Orlických horách

Orlické hory nacházející se v severovýchodních Čechách na hranici s Polskem, skýtají mnoho dobrodružství. Vydat se můžete na výšlap na nejvyšší vrchol Deštná, projít podél divoké řeky Orlice, prohlédnout si mnoho naučných turistických stezek, muzeí či dokonce tvrzí z dob druhé světové války. Přinášíme vám pět zajímavých tipů na výlety po Orlických horách.

Dělostřelecká tvrz Bouda

V obci Těchotín se nachází jeden z nejdůležitějších památek československého opevnění z období 1935-38. Dělostřelecká pevnost Bouda patří mezi největší a nejlépe zachovalé obranné stavby své doby, které jsou otevřeny pro veřejnost.

Návštěvníci se mohou těšit na expozici sestávající z pěti masivních železobetonových objektů, propojených podzemními spojovacími chodbami a velkými sály, jejichž celková délka přesahuje 1,7 kilometru. Mezi zajímavosti patří například pancéřový zvon, sbírka střílen, dobové protitankové a protipěchotní překážky, pevnostní dělo či vagony úzkorozchodné železnice vedoucí v podzemí.

REKLAMA

Pro návštěvníky je k dispozici několik druhů prohlídek, které uspokojí širokou škálu zájmů – od rodin s dětmi po fanoušky vojenské techniky.

Naučná geologická stezka Feistův kopec

V Olešnici se nachází zajímavá naučná stezka přímo na hranicích s Polskem. Tato stezka návštěvníkům představuje hlavně geologické zajímavosti daného regionu.

V rámci lyžařského střediska Hartman se zde tyčí Feistův kopec, kde byla v roce 2014 otevřena atraktivní naučná stezka. Ta prostřednictvím devíti informačních panelů provází zájemce okolo neobvyklých zvětralých žulových balvanů.

Pokud by návštěvníky během procházky přepadl hlad, mohou se zastavit v restauraci na vrcholu Feistova kopce, která je otevřena v letním období. Pro děti je zde k dispozici dětský koutek.

Do Olešnice lze snadno dorazit autem a parkování není problém. Ti, kteří nemají vlastní dopravní prostředek, mohou využít autobusovou dopravu.

Velká Deštná

V oblasti Zákoutí, nacházející se východně od města Deštná v Orlických horách a nedaleko od polských hranic, se tyčí nejvyšší vrchol tohoto pohoří – Velká Deštná. Tato hora, která dříve nesla název Sedmihradská hora, dosahuje nadmořské výšky 1 115 metrů.

V roce 2019 byla na vrcholu Velké Deštné otevřena nově postavená rozhledna s výškou 19 metrů. Její ocelová konstrukce je obložená dřevem a poskytuje nádherné panoramatické výhledy na okolní krajinu. Návštěvníci si zde mohou užít pohled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, ale také Krkonoše či Ještěd s jeho vysílačem.

Během víkendů mohou turisté při svém výstupu navštívit bufet v horském útočišti u Jiráskovy horské cesty pod vrcholem Velké Deštné. Ve všední dny lze aspoň najít osvěžení ve formě studánkové vody na zeleném turistickém značení směrem do Luisina Údolí.

Na Velkou Deštnou se můžete vydat pěšky nebo na kole a to z několika různých směrů. Nejjednodušší cesta vede po červené turistické značce, Jiráskově horské cestě ze Šerlichu. Náročnější trasy pak vedou z Bedřichovky či Zákoutí v Deštném. Pro ty, kteří nemají vlastní dopravu, je možné využít autobusové spojení do zastávek Deštná, Šerlich nebo Masarykova chata, takže o skvělý výlet se nemusí přijít nikdo.

TIP: Pokud milujete vysokohorskou turistiku a výšlapy na naše nejvyšší vrcholy, pořiďte si kvalitní turistické a sportovní vybavení se skvělou slevou na Sanasport.cz.

Kačenčina pohádková stezka

U Deštného v Orlických horách, těsně na hranicích mezi Českem a Polskem, se nachází naučná stezka, která zaujme zejména rodiny s dětmi. Kačenčina pohádková stezka nabídne procházku okolo města pod vedením princezny Kačenky.

Tato okružní trasa má délku 5 kilometrů a zahrnuje celkem 18 různých zastávek s herními a interaktivními prvky pro děti všech věkových kategorií. Na každé stanici je k dispozici razítko, které si nejmenší návštěvníci mohou sbírat do speciální pohlednice, kterou si můžete zakoupit na začátku stezky v turistickém centru. 

Stezka začíná u Muzea zimních sportů, řemesel a turistiky, což je rozhodně zajímavé místo k návštěvě. Poté pokračuje na Studený vrch, kam lze vyjet lanovkou, a následně ke kostelu svatého Matouše, odkud se nabízejí úchvatné výhledy. Kačenčina pohádková stezka není náročná, takže ji zvládnou i malé děti a je vhodná také pro kočárky. 

Kunštátská kaple

Poblíž Zdobnice se nachází krásná barokní kaple Navštívení Panny Marie, známá také jako Kunštátská kaple, postavena v roce 1760.

Nachází se na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 metrů nad mořem a byla údajně vybudována pro dřevorubce pracující v této oblasti. Po druhé světové válce utrpěla kaple škody, avšak následně byla zrekonstruována. V jejím rozkládají chráněné vrchovištní rašeliniště a nabízí se odtud úchvatné výhledy.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA