5 cest ke zmírnění stresu a pomoc vašemu srdci

Klíčem ke změně je zvládnout nezdravé návyky a zbavit se stresu
Neustálý stres – z každodenního čekání v dopravních zácpách, nespokojeného manželství nebo náročné práce – může mít skutečný vliv na fyzický stav vašeho těla. Je spojován s širokou řadou zdravotních problémů, včetně poruch nálady, spánku nebo chuti k jídlu – a ano, dokonce i se srdečními chorobami.
Doktoři přesně nevědí, jak chronický stres ovlivňuje srdce. Nejspíš způsobuje zánět, což je známý původce srdečních onemocnění, ale dosud to nebylo dokázáno. „Myslím, že konvenční názor je, že stres je škodlivý pro vaše srdce, ale data jsou mnohem temnější,“ říká Dr. Deepak Bhatt, ředitel Integrovaného intervenčního kardiovaskulárního programu v Brighamově a ženské nemocnici.
Stres však může srdeční choroby ovlivňovat i mnohem nenápadněji. „Stres u některých lidí způsobuje výrazně rizikovější chování, co se týče srdečních chorob,“ říká Dr. Bhatt. Lidé ve stresu například často jí nezdravá jídla a nemají energii ani čas na cvičení. Stres nás také může navádět k jinému chování, které škodí srdci, například ke kouření nebo přílišnému pití alkoholu.
Aby se toto spojení přerušilo, je potřeba se naučit zvládat stres a nezdravé návyky. Těchto pět snadných tipů vám k tomu pomůže.
Zůstaňte pozitivně naladěni. Smích snižuje hladinu stresových hormonů a riziko zánětu cév a zvyšuje „hodný“ HDL cholesterol.
Meditujte. Praktikování dovnitř zaměřených myšlenek a soustředěného hlubokého dýchání omezuje rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je třeba vysoký krevní tlak. Blízcí příbuzní meditace, jóga a modlení, také dokážou uvolnit mysl a tělo.
Cvičte. Při každé fyzické aktivitě, ať je to procházka nebo tenis, vaše tělo vyplavuje endorfiny, chemikálie zlepšující náladu. Cvičení vám nepomůže jen zmírnit stres, ale také vás chrání před srdečními chorobami tím, že snižuje krevní tlak, posiluje srdeční svaly a pomáhá vám udržovat zdravou váhu.
Odpojte se. Je nemožné uniknout stresu, pokud vás všude pronásleduje. Přestřihněte šňůru. Vyhněte se e-mailům a televizním zprávám. Každý den si najděte čas – klidně jen 10 nebo 15 minut – a utečte před světem.
Najděte svou cestu ke zmírnění stresu. Jsou to jednoduché věci, třeba horká koupel, poslouchání hudby, trávení času svým oblíbeným koníčkem nebo alternativní doplňky. Zkusit můžete třeba CBD produkty v čisté formě od evropských společností, například firmy Cibdol (pro více informací se podívejte na wikipedii). Díky nim si můžete dát tolik potřebnou přestávku od stresorů ve vašem životě.
Stres nemusí ničit váš život ani vaše zdraví. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak stres ovlivňuje vaše srdce, zdraví a všeobecnou pohodu, a co proti tomu můžete dělat, přečtěte si management stresu, Speciální zdravotní zprávu od Lékařské fakulty na Harvardu.
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama