REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

0 eurové bankovky jako sběratelský fenomén

23. 12. 2019
0 eurobankovky jsou novodobý fenomén, který zasáhl i Česko. Přestože máme české koruny a euro je v nedohlednu.

Suvenýrové 0 eurobankovky mají nulovou nominální hodnotu, ale mezi sběrateli i u nás mají svou cenu sběratelskou, či cenu tematickou. Při nich se přihlíží ještě více, než při bankovkách běžných, na sériová čísla a jejich symboliku. U nás v České republice dosud vyšlo několik motivů, které ihned vyvolaly rozruch mezi sběrateli. Snad nejvíce bankovka s tváří Karla Gotta, která vyvolala mimořádný rozruch. Její limitovaný náklad 5 000 kusů nedokázal nasytit vysokou poptávku mezi sběrateli z Čech, ale také z Německa a Slovenska. I to působilo několikanásobný nárůst její prodejní ceny už před spuštěním prodeje v nabídkách některých prodejců. Přitom hlavní myšlenkou těchto bankovek je podpořit cestovní ruch. To se jí i daří.

 

České 0 eurové bankovky jako součást podpory evropského turizmu 

První vydanou bankovkou byl úspěšný motiv s Pražským hradem z roku 2018. Motiv s Karlem Gottem do prodejny spjaté s jeho jménem v centru Prahy přilákal zástup zájemců a zpropagoval 0 eurobankovky i mezi sběrateli, pro které byly tyto bankovky novinkou. Historická Praha získala v roce 2019 další motiv, který se zaměřil na Karlův most. Své bankovky nabízela také ZOO Liberec a ZOO v Ústí nad Labem. Nedávno to byla i Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni a v prosinci se mezi města z bankovek přidá i Mělník, připomínající si výročí 745 let. Sběratelsky zajímavou byla listopadová edice věnována 30. výročí Sametové revoluce. Ta vyšla současně se slovenským vydáním ve stejném nákladu 10 000 kusů.

Návštěvníci a sběratelé ještě mohou najít volné kousky motivu s budovou Nové radnice města Ostrava ve všech šesti informačních centrech města.


Své bankovky nabízí i město Brno. Druhé největší město České republiky na vlastní bankovce zobrazuje dominantu města, Katedrálu svatého Petra a Pavla. Prodejním místem je diecézní Muzeum, Petrov 1. To je i správcem celé kulturní památky. Cena jedné bankovky je 70 Kč. Svou sběratelskou vášeň mohou návštěvníci spojit s osobní návštěvou muzea kdykoliv během týdne od pondělí do soboty od 10:00 do 17:00 hodiny.


Kulturní dědictví, turistické cíle, nebo konkrétní místa

Koncept suvenýrových sběratelských bankovek vznikl ve Francii jako nástroj na podporu cestovního ruchu. Některé muzea, hrady a památníky se tehdy zapojily do projektu, kterým dokázali zaujmout nejen domácí turizmus a sběratele, ale postupně i zahraničí. Dnes se 0 eurobankovky stávají běžnou součástí evropských atrakcí. Jednotlivé místa jsou tak v hledáčku lidí, kteří by zřejmě dané místo jinak nenavštívili. Prodejny lístků a informační kanceláře míst v nejnavštěvovanějších městech a při nejznámějších památkách nabízejí 0 eurobankovky často již s vysokými sériovými čísly. Návštěva daného místa pro putovního sběratele je příležitostí k poznávání dané atrakce a muzea. Česká republika je součástí Evropy a je mimořádně bohatá na kulturní bohatství. Proto nemůže být výjimkou. Bankovky jsou tištěné stejně kvalitním tiskem a nesou podobné ochranné prvky, jaké lze nalézt na oficiálních platidlech eurozóny. Zajímavostí je i kvalitní bavlněný papír, jaký se používá i při skutečných platidlech. Právě sériový tisk a limitovaný počet je zárukou, že každá bankovka je jedinečná.

Oficiální stránky českých suvenírových bankovek: www.eurosouvenir.cz
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA