Vodní tvrz Jeseník

Vesnice Frývaldov, čili dnešní město Jeseník, vznikla během 13. století na křižovatce obchodních cest mezi Moravou a Slezskem. Od samého počátku ji strážila tvrz, tvořená původně jen obytnou věží, obehnanou místy až trojnásobným vodním příkopem. Počátkem 15. století byla věž zbořená a na jejím místě vyrostla patrová budova vévodící nově zbudovanému čtvercovému areálu.

Reklama

V roce 1547 získali frývaldovské panství do svého vlastnictví biskupové z polské Vratislavi (Wroclav) a Vodní tvrz v té době zastávala jedinou ochranu města, které nedostalo právo postavit si hradby. Časem stavba přestala vyhovovat nárokům na komfort bydlení, byla stržená a až kolem roku 1730 došlo k přestavbě ruiny do podoby, jakou má dodnes.

Koncem 18. století pobýval na tvrzi významný hudební skladatel Carl Ditters z Dittersdorfu, zastávající v té době funkci biskupského hejtmana. V majetku vratislavských biskupů zůstala tvrz až do konce II. světové války, kdy sloužila jako sklad válečné kořisti.

Od roku 1945 vlastní památku stát, v sedmdesátých letech minulého století byla kompletně opravená a dnes je jejím správcem státní podnik Lesy České republiky. Vlastivědné muzeum Jesenicka má objekt jako příspěvková organizace Olomouckého kraje pronajatý.

Zdroj:

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama