Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor

Vrch Tábor (678 m n. m.) je součástí Kozákovském hřbetu a nachází se jen tři kilometry jižně od Lomnice nad Popelkou. Z cihlové Tichánkovy rozhledny je z výšky 26 metrů kruhový výhled na Krkonoše, Ještěd, Jizerské hory, České středohoří, Bezděz, Říp, Český ráj, Zvičinu nebo Kunětickou horu. Kolem rozhledny prochází Zlatá stezka Českého ráje.

Reklama

Rozhledna, turistická chata, barokní kostelík i křížová cesta

Rozhledna byla na vrchu Tábor postavena v roce 1911 (na místě původní dřevěné), a to podle vzoru žulové rozhledny na Černé studnici u Jablonce nad Nisou. V roce 1935 byla stavba předána Klubu českých turistů, od roku 1995 je v soukromých rukou. V roce 2006 byla po rekonstrukci znovu otevřena. U paty rozhledny stojí turistická chata původně z roku 2013, která nyní po rekonstrukci slouží jako hotel a restaurace. Nedaleko se nachází zděný barokní kostel Proměnění Páně a kaple Božího hrobu, která je posledním zastavením křížové cesty směrem od Lomnice nad Popelkou.

Na severní úbočí vede křížová cesta z roku 1898 a na jejím konci najdete studánku Křížovku s plastikou Krista, uzdravujícího nemocného. Během roku můžete vidět i hlavní pouť, která se zde koná vždy na svatodušní pondělí.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama