Staroměstská radnice  |  Staroměstské náměstí

Byla zřízena na základě privilegia jana Lucemburského z roku 1338. Jádrem radnice je gotický dům Volfina od Kamene, proslulý Staroměstský orloj byl zhotoven v roce 1410 Mikulášem z Kadaně. Součástí prohlídky jsou Brožíkovy obrazy, kaple, stará radniční síň a ochoz věže. Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Původní je trámový strop s bohatou renesanční výmalbou kazet z 2. poloviny 16. století s pozlacenými řetězy. Pozdně gotická vyřezávaná konzola s andělem, který nese nápis Juste Iudicate Filii Hominis (Synové člověka, suďte spravedlivě), je doplněna vrcholně gotickou plastikou trpícího Krista z roku 1410. Autentické jsou rovněž městské znaky nad portály a 46 cechovních a 12 městských znaků na dřevěném obložení stěn. Interiér doplňují barokní kachlová kamna.

Reklama

Víte, odkdy se na Staroměstské radnici konají svatby? Už od roku 1871! To je jedna z mnoha slavných aktivit, které se dějí přímo v radnici a jejím okolí. Je to taky památné místo, kde se odehrálo mnoho historických událostí. Po bitvě na Bílé hoře zde například věznili hlavní účastníky odboje, z nichž bylo 27 pánů 21. června 1621 popraveno na náměstí před radnicí. V chodníku je místo stále vyznačeno křížem.

Staroměstská radnice se v roce 1338 stala centrem samosprávy díky králi Janu Lucemburskému. Právě tady taky čeští stavové za českého krále zvolili Jiřího z Poděbrad. Po spojení čtyř měst pražských roku 1784 v radnici vzniklo sídlo jednotné správy města. V posledních dnech německé okupace fungovala jako centrem povstání a proto byla 7. května 1945 ostřelována. Východní a severní křídlo budovy bylo zcela zničeno, těžce poškozená byla i věž s orlojem a kaple. Na dostavbu zničené části se už několikrát vypsaly soutěže, s přestavbou se však nikdy nezačalo. Staroměstská radnice je dnes tvořena blokem domů z různých dob, které se postupně připojovaly. Převažuje v nich gotický sloh, ale základem jsou domy románské, což se dá objevit v suterénu.
Poutavá je také Vyhlídka ze Staroměstské věže.
Staroměstské náměstí.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama