Prosek

Reklama

Prosek patří k nejstarším obydleným územím dnešní Prahy. Název pochází zřejmě ze slovesa „prosekati“. Svatováclavská legenda hovoří o prosekané cestě, kudy bylo na počátku 10. století převáženo tělo sv. Václava. Tato cesta z Boleslavi do Prahy se stala později poutní stezkou a roku 1674 bylo kolem ní postaveno 44 kapliček. Dnes jich můžeme najít již jen 14 a bohužel jsou většinou v žalostném stavu, bez původní výzdoby.

Nejstarší památkou na území Proseka je kostel sv. Václava, který byl podle legendy založen již roku 970, kdy se zde sv. Václav zjevil ve snu Boleslavu II. Ve skutečnosti byl kostel založen pravděpodobně až ve 12. století.

Po staletí tvořilo Prosek pouze pár domů s náměstíčkem kolem kostela. Tato část dodnes dýchá starodávnou atmosférou. V 19. století došlo k prudkému rozvoji Proseka, když zde začaly vznikat kolonie pro dělníky z vysočanských továren. V 60. letech 20. století zde pak vyrostlo panelákové sídliště, část tzv. Severního města s estakádou, která jej spojila s městskou částí Vysočany. Sídliště dnes obyvatelům zpříjemňuje Park Přátelství s důmyslnými jezírky a vodními cestami.

Zajímavostí je rovněž útvar nazývaný Prosecké skály. Těžil se zde dlouhá léta pískovec. Vznikla zde postupně síť podzemních chodeb, z nichž některé prý vedou až do Hloubětína. Za prvorepublikové krize bydlely ve slujích dokonce rodiny nezaměstnaných dělníků a za II. světové války jeskyně sloužily jako protiletecký kryt. Z té doby patrně pocházejí šipky na stěnách a zbytky elektrického osvětlení. Jeskyně jsou nepřístupné, ale uvažuje se o jejich zpevnění a zpřístupnění veřejnosti.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama