Poštorná

Obec Poštorná leží v nejzápadnějším toku řeky Dyje. Poštorná, i když osídlená česky mluvícím obyvatelstvem, spadala až do vzniku Československé republiky do správy Dolního Rakouska. Ocitla se zde po Řezenském míru uzavřeném mezi císařem Jindřichem II a českým knížetem Břetislavem I., při němž musel český panovník odstoupit svému sousedovi část území ležící mezi řekami Dunajem a Dyjí.

Reklama

K Československu byla oficiálně začleněna až smlouvou ze Saint Germaine z roku 1919. V současnosti je Poštorná i Charvátská Nová Ves městskou částí města Břeclav.

Kraj ve kterém Poštorná s Charvátskou Novou Vsí leží se nazývá Podlužím. Název Podluží je odvozen od stojatých vod, zvaných „luže“. Na správnost odvozování od luže ukazuje nejen zdejší existence velkých ploch rybníků ve 14.-16. století, ale také jméno obce Lužice, doložené už z doby 13. století. Nejstarší zpráva o Podlužácích pochází z r. 1708. Podlužáci byli často mylně zaměňováni za jihomoravské Charváty. Dnes tvoří Podluží devět obcí (Břeclav, Charvátská Nová Ves, Poštorná, Lanžhot, Kostice, Tvrdonice, Týnec, Moravská Nová Ves, Hrušky).

Základní kámen farního kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné byl položen v roce 1895. 3. července 1898 se konalo slavnostní vysvěcení nového chrámu, představujícího jednu z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších novogotických staveb u nás.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama