REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

Muzeum socialistických vozů – Velké Hamry

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů se nachází v areálu bývalých skláren v Železném Brodě v Libereckém kraji. Je to na západním okraji města, na ostrově vytvořeném náhonem řeky Jizery k vodní elektrárně. Nedaleko vede rušná ulice Vaněčkova (silnice I/10 z Turnova na česko-polskou hranici), na druhém břehu Jizery žlutá turistická značka.

Co uvidíte v Muzeu socialistických vozů v Železném Brodě

Muzeum socialistických vozů vzniklo v roce 2011 původně ve středočeské vísce Kozovazy, později se přesunulo do nedalekých Velkých Hamrů. Jeho cílem je prezentovat motorismus východního bloku s důrazem na československé vozy 50. až 80. let minulého století a obraz tehdejší doby.

Muzeum zahrnuje vývojovou řady automobilů Škoda s motorem vzadu (včetně vzácného dvoudveřového modelu 1000 MBX), luxusní limuzíny Tatra i velmi zajímavý prototyp – jedinou vyrobenou Škoda 765 combi special.

REKLAMA

Východní blok zastupují vozidla ze Sovětského svazu (Lada, GAZ, Moskvič, Záporožec), Rumunska (Dacia, ARO, Oltcit) a samozřejmě i východoněmecké dvoutaktní legendy Wartburg a „bakeliťák“ Trabant 601 s duroplastovými díly karoserie. Na polské Fiaty a jejich italské kolegy navazuje výběr západních automobilů, u nás prodávaných přes síť prodejen Tuzex.

Sekce služebních vozidel ukrývá typické oranžovo-bílé vozy Veřejné bezpečnosti, jejich starší modro-bílé provedení, požární Avii A30N nebo sanitní i pohřební verzi Škody 1203. Nechybí motocykly ani množství modelů, hraček a dalších drobných exponátů nejen s motoristickou tematikou.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu Přidat fotografii

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA