Muzeum Slezského Semmeringu

Slezským Semmeringem je pro svůj horský profil s velkým množstvím serpentin nazývaná železniční trať z Hanušovic do Jeseníka. Její osud, započatý roku 1888, přibližuje Muzeum Slezského Semmeringu, vybudované v objektu někdejšího ústředního stavědla ve stanici Horní Lipová.

Reklama

Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová Lázně, o němž expozice nejvíce pojednává, nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor. Trať vede nad údolími po několika viaduktech, aby se ze svého nejvyššího bodu ve stanici Ramzová (760 m. n. m. – nejvýše položená rychlíková zastávka v České republice) zase prudce spustila dolů do Lipové. V kopcích mezi Brannou a Ostružnou přitom překonávají vlaky více než 30 % převýšení.

Muzeum Slezského Semmeringu ukazuje dobová návěstidla, zabezpečovací a spojovací techniku, nejrůznější cedule, dokumenty, plakáty a řadu snímků, dokumentujících provoz na horské trati.

Pohnuté osudy trati, procházející někdejšími německými Sudetami, se staly inspirací i pro komiks a následně film Alois Nebel a právě stanice Horní Lipová si ve snímku zahrála zastávku Bílý Potok.

Zdroj:

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama