Masarykovo zdymadlo

Masarykovo zdymadlo leží na řece Labe v Ústí nad Labem bezprostředně pod hradem Střekovem. Bylo vybudováno v letech 1923 až 1935. Účelem bylo především splavnit Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly často nesjízdné. V době vzniku patřilo k největším zdymadlům v republice a k nejmodernějším v Evropě. Celé zařízení je také známo pod názvem Střekovská přehrada či Střekovský jez. Jedná se o předposlední umělou přehradu na Labi, jenž stojí v cestě labské vodě na její cestě do Severního moře (poslední je labský stupeň v Geesthacht).
Ve vodní elektrárně, která je součástí zdymadla, jsou instalovány tři vertikální Kaplanovy turbíny o celkovém výkonu 19,5 MW. Tato elektrárna je zajímavá tím, že je využívána trvale – nejen v energetických špičkách, jak je obvyklé u převážné většiny podobných vodních děl. Celková délka zdymadel činí 280 m, výška vzdutí Labe 7 m. V elektrárně jsou osazena tři soustrojí o instalovaném výkonu 3 x 5 MW.
Zdymadlo sestává z následujících částí:
– přechod železniční tratě Lysá n. L. – Děčín jedním polem betonové lávky světlé šířky 10 m mezi dvěma schodišťovými věžemi
– malá a velká plavební komora u střekovského břehu
– čtyři jezová pole světlé šířky 24 m,
– průtočná vodní elektrárna u ústeckého břehu
Střekovskou nádrží je vytvořeno jezero dlouhé 19,5 km o celkovém objemu 16 mil. m3 vody. Kromě zajištění splavnosti snižuje nebezpečí vylití Labe z břehů v úseku Lovosice – Zálezly a umožňuje také odběry povrchové vody pro hospodářské účely.
Zajímavostí vodního díla je rybí přechod. V dělicím pilíři mezi jezem a elektrárnou je rybí přechod komůrkového typu. Léta praxe ukázala, že do něho migrují jen některé druhy středně velkých ryb. V současné době je přestavován s většími parametry tak, aby touto propustí mohly plout i velké ryby jako je např. losos.
Zdymadlo lze přejít po lávce, otevřené v roce 1930. Jedná se o velkoryse vybudovaný objekt, který slouží jak veřejnému provozu, tak částečně i technologickým potřebám zdymadel. Lávka byla přístupná zřejmě od počátku volně (bez mýtného). Při velké opravě zdymadla v polovině 90. let 20. století byla dočasně uzavřena, získala však novou povrchovou úpravu všech částí, rekonstruováno bylo i osvětlení.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama