Lobkowiczký palác

Původní renesanční palác byl postaven v 16. století rodem Pernštejnů.
Roku 1627 se stal majetkem Polyxeny z Lobkovic (rozené z Pernštejna). Pro jejího syna, Václava Eusebia z Lobkovic, přestavoval palác v letech 1651-68 Carlo Luragho.

Reklama

V prvním patře se v původní podobě dochovaly kaple sv. Václava a dva sály z třetí čtvrtiny 17. st. s krby. Zdobí je bohaté nástropní neobyčejně jemné štukatury technikou terakoty od Domenica Galliho s malovanými plátěnými výplněmi Fabiana Václava Harovníka z let 1665-69. Je zde vymalován Triumf Caesarův, Hostina bohů, Apollón pod Parnasem, Múzy, alegorie ročních dob a světadílů a drobnější mytologické výjevy jako Ganymed, Apollón a Dafné, Únos Evropy a Venuše. V kapli jsou kruhové medailony s výjevy z legendy o sv. Václavu. Na oltáři kaple je obraz sv. Václava od Petra Brandla z roku 1723.

Komplex budov Lobkovického paláce prodělal rozsáhlou rekonstrukci od roku 1973 pro potřeby Národního muzea. Rekonstrukce byla ukončena roku 1986 a od roku 1987 zde byla umístěna historická expozice Národního muzea.

Expozice byla zrušena v lednu 2006, kdy byl objekt vrácen rodině Lobkowiczů. Ti zde vybudovali expozici nazvanou Poklady Lobkowiczkých sbírek (otevřena v dubu 2007).

Expozice zahrnuje obrazy starých mistrů např. Senoseč od Pietera Brueghela st., Madona od Lucase Cranacha st., pohledy na Londýn od Canaletta, či rozsáhlý soubor španělských renesančních portrétů, dále umělecké předměty, keramiku a porcelán, zbraně, hudební nástroje, dobové rukopisy a tisky slavných hudebních děl (Händel, Haydn, Beethoven)…

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama