Křižovnické náměstí

Křižovnické náměstí v Praze se rozkládá na staroměstském (pravém) břehu Vltavy v těsném sousedství Karlova mostu na Královské cestě. Patří k nejmenším náměstím v Praze, přesto se řadí k nejvíce navštěvovaným místům hlavního města. Ve středověku se na tomto místě nacházel Křižovnický ostrov, který je nyní z větší části zakryt stavbami. Jmenuje se podle kláštera řádu křižovníků na severní straně náměstí.

Reklama

Na severní straně náměstí stojí kostel svatého Františka z Assisi; nárožní zdivo sousedícího kláštera křižovníků obsahuje bývalou mostní věž zaniklého Juditina mostu. Pod úrovní dnešního náměstí se nachází původní přístupový chodník mostu s původní dlažbou.

Východní stranu tvoří průčelí kostela Nejsvětějšího Salvátora, který je součástí areálu pražského Klementina. Podél východní strany vede důležitá dopravní trasa – tramvajová trať podél nábřeží a komunikace silně zatížená automobilovou dopravou.

K dalším dominantám náměstí patří Staroměstská mostecká věž a novogotický pomník Karla IV. zhotovený podle modelu drážďanského sochaře Arnošta Hähnela. Pomník odlil norimberský slévač Jacob Daniel Burgschmiet a byl odhalen roku 1848 k 500. výročí založení Karlovy Univerzity.

Současná podoba náměstí pochází z roku 1848, kdy bylo rozšířeno, a byly zakryty zbývající oblouky Juditina mostu. Basreliéf Bradáče byl přemístěn do dnešní pravobřežní stěny náměstí a byla odhalena socha císaře a krále Karla IV.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama