REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Kostel sv. Václava je dominantou dnešního náměstí Svatopluka Čecha ve Vršovicích. Potřeba vystavět ve vršovické obci nový kostel vznikla již na konci 19. století, ale k rozhodnutí o stavbě došlo až u příležitosti povýšení Vršovic na město (v roce 1902). Vybrán byl pozemek, na kterém se nacházel zádušní hřbitov. O potřebnou dokumentaci se staral založený „Spolek pro zbudování nového katolického chrámu Páně ve Vršovicích u Prahy“. Během 1. světové války byly aktivity Spolku utlumeny. K vyhlášení veřejné soutěže na architekta chrámu došlo až v roce 1927 (Vršovice se mezitím v roce 1922 staly součástí Velké Prahy). Vítězem se stal architekt Josef Gočár.

Základní kámen byl položen v roce 1929, u příležitosti svatováclavského milenia. Vznikla zajímavá funkcionalistická trojlodní stavba, zakončená půlkruhovým presbytářem, která důmyslně využívá svažujícího se terénu. Kněžiště i boční lodě osvětlují široká prosklená okna. Dominantou chrámu je 80 metrů vysoká hranolová věž, kde bylo původně umístěno pět zvonů, všechny však vzaly za své za 2. světové války. Od roku 1995 jsou ve věži zavěšeny dva zvony, Václav a Ludmila. Na vrcholu věže ční žlutý kříž. Nad vstupním schodištěm upoutá návštěvníkovu pozornost nápis „Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím“. Nad něj byla do výklenku ve spodní části věže umístěna v září roku 2010 socha sv. Václava. Návrh sochy vyhotovil Bedřich Stefan již v roce 1929.

Na výzdobě interiéru kostela se podíleli významní čeští umělci. Kříž na hlavním oltáři je od Čeňka Vosmíka, postranní oltář zhotovil Karel Pokorný, boční stěny lemuje opuková křížová cesta od Bedřicha Stefana, atd.

REKLAMA

Kostel sv. Václava je mezi odborníky ceněn pro svůj osobitý odvážný sloh, ale také jako náročná stavba, realizovaná jako vůbec první kostel v Čechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu Přidat fotografii

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA