Hrad a zřícenina Kolštejn

Renesanční zámek Kolštejn vznikl v 16. století přestavbou gotického hradu Goldek, který na kopci v horské obci později přejmenované na Brannou už počátkem 14. století nechal vybudovat rod Wüstenhube. Během 15. století se hrad stal mohutnou pevností, z níž se do současné doby zachovala obvodová zeď, část západního paláce a do značné míry přestavěná velká věž.

Reklama

Ještě za třicetileté války měl Kolštejn důležitou úlohu při obraně císařských vojsk před švédskou armádou, pak však jeho význam postupně klesal. V 19. století byl v objektu umístěný knížecí pivovar a později také obecní škola. Během první poloviny 20. století zámek přešel do majetku Branné, později jej vlastnil stát a ke konci minulého století už mu kvůli žalostnému stavu hrozilo zřícení.

Postupná rekonstrukce areálu začala v roce 1998, dnes je možné Kolštejn navštívit a prohlédnout si opravenou dolní a střední zámeckou budovu, štukovou výzdobu místností, arkádové nádvoří, kapli s nástěnnými malbami, Černou věž s vyhlídkou i zbytky původního hradu.

Prohlídka trvá něco málo přes 30 minut, po dohodě s kastelánem může být i večerní za svitu loučí, a to i mimo sezónu. Kolštejn také každoročně hostí několik kulturních a společenských akcí.

Zámek postupně prochází proměnou na hotel pro padesát hostů, jehož součástí bude kongresový sál, restaurace i sklářská dílna. V blízkosti se nachází Relax centrum Kolštejn, nabízející wellness a odpočinek v horách.

Zdroj:

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama