Zoo s nejdelší tradicí

Liberecká Zoo je nejstarší zoologickou zahradou v České republice (i v bývalém Československu) – její začátky sahají až k roku 1904 a v srpnu oslaví své 115. výročí.
Dnes patří zoologická zahrada v Liberci ke středně velkým zahradám v Česku, rozkládá se na ploše přibližně 13 ha. Výjimečná je svým příjemným prostředím příměstského lesoparku a možností pozorovat zvířata z blízké vzdálenosti. Prohlídková trasa návštěvníka neunaví a zabere přibližně půl dne. Po trase lze využít altány, vyhlídky a lavičky.
Ve voliérách, venkovních výbězích i vnitřních expozicích je možné vidět více než 160 druhů zvířat a přes 840 jedinců z říše savců, ptáků, plazů i obojživelníků. K chovatelsky a ochranářsky nejvzácnějším chovaným druhům patří osel somálský – nejohroženější druh z čeledi koňovitých na světě, urial bucharský – jeden z nejvíce ohrožených velkých savců vůbec, kůň Převalského, zebra bezhřívá, lev berberský – v přírodě zcela vyhubený, levhart čínský – v místě přirozeného výskytu kriticky ohrožený, makak lví, gibon bělolící a řada dalších. K návštěvnicky nejoblíbenějším druhům pak patří sloni, žirafy, velbloudi, pandy červené, lachtani, tučňáci, surikaty, plameňáci, šimpanzi, rys nebo mravenečník.
Liberecká zoologická zahrada je uznávaným subjektem, který se významně podílí na chovu a záchraně vzácných druhů dravých ptáků. Jejich kolekce patří v rámci Evropy k těm největším v celé Evropě.
Velké úspěchy zaznamenává liberecká zoo také na poli terénní ochrany přírody. V roce 2017 získala dvouleté předsednictví nové ochranářské kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) – jedné z největších ochranářských kampaní světa. Celý projekt nese jméno Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Ztichlý les – Krize pěvců v jihovýchodní Asii) a je zaměřený na ochranu ohrožených pěvců v oblasti jihovýchodní Asie.
Díky všem těmto aktivitám je Zoo Liberec právem považovaná za respektované evropské centrum světové ochrany přírody. Děkujeme všem návštěvníkům za podporu, protože 2 Kč z každé prodané vstupenky putují právě na vybrané terénní ochranářské projekty po celém světě.