Za pohodou i raritou do Karviné

Výlet jako stvořený pro rodiny s dětmi. Dá se zvládnout s kočárkem, pěšky nebo třeba i na kolečkových bruslích. Po cestě vás čeká návštěva empírového zámku Fryštát, procházka zámeckým parkem, zookoutek s daňky, kamerunskými kozami, pávy a morčaty nebo rozlehlý dětský koutek. A co takhle si ještě na závěr zajet k české Pise? Tak hurá na výlet!

Reklama

Čtyřkilometrový pěší výlet startuje na hlavním vlakovém nádraží v Karviné. Odtud návštěvníci zamíří do centra města k zámku Fryštát. Pokud byste raději využili místní dopravu, přímo na nádraží najdete autobusové stanoviště, a můžete využít MHD, odkud většina linek jede k zastávce v centru města: Karviná, Nové město, obchodní dům. Odtud je to cca 500 m na karvinské náměstí, kde se nachází zámek Fryštát.

Empírový zámek Fryštát v Karviné, významné šlechtické sídlo hrabat rodu Larisch-Mönich, byl restaurován a otevřen poprvé pro veřejnost v roce 1997. Jeho současná podoba vznikla přestavbou na přelomu 18. a 19. století.

Zámek je bohatě vybaven hodnotným souborem šlechtického nábytku, uměleckými a historickými sbírkami a zajímavá je i jeho iluzivní nástěnná výmalba. Nachází se zde část původní zámecké knihovny, která patřila mezi nejvýznamnější v českých zemích. S ohledem na postavení zdejšího panstva u císařského dvora sídlo ve své době navštívila řada prominentních osobností evropské aristokracie.

Držitelé turistické karty Těšínské Slezsko Region Card získají 100% slevu na prohlídkový okruh a druhý návštěvník pak slevu 50 %.

Po prohlídce zámku doporučujeme navštívit zámecký park, nyní park Boženy Němcové. Byl založen r. 1804 v anglickém slohu po empírové přestavbě zámku Fryštát. Park se rozprostírá na ploše 51 ha a nabízí nespočet cestiček, které návštěvníky zavedou do různých koutů parku. A právě zde je to vhodné místo, kde můžete nasadit kolečkové brusle a objet si celý park po in-line stezce. Vydat se můžete například směrem k zookoutku a ukázat svým ratolestem zvířátka v oboře. Jistě je potěší, že zvířátka mohou i nakrmit. Další zastávkou je dětský koutek ve znamení slovanského hradiska. Malí turisté ocení velikost a různorodost prolézaček a houpaček.

V jižní části zámeckého parku se při slepém rameni řeky Olše nachází areál Loděnice. Svým pojetím a umístěním vytváří přirozený rekreační prostor. Moderní objekt Loděnice nabízí venkovní posezení s občerstvením. Pod zastřešenou terasou je k dispozici velký krb. Areál je velmi oblíbený nejen jako prostor, kde se konají různé letní kulturní akce, ale také díky možnosti vypůjčit si lodičky. Půjčování lodiček je však od počátku srpna letošního roku ukončeno z důvodu odbahňování jezera. Lodičky znovu na hladinu vyplují až příští rok v dubnu.

Z areálu Loděnice lze pak pěšky nebo na kole pokračovat ke Karvinskému moři. Cestou nemůžete minout zámecký park a staré lázně Darkov. Trasa vede přes tzv. darkovský most. U Karvinského moře je vybudováno zázemí s písečnou pláží a voda je průzračně čistá. Slanou vodu však v tomto moři nečekejte.

Z areálu Loděnice je to ke Karvinskému moři 2 km po stezce pro pěší a cyklisty. Stezka je vhodná i pro kolečkové brusle, jen místy je potřeba počítat s dlažbou z žulových kostek (v okolí mostu Sokolovských hrdinů, tzv. darkovský most). Kolem Karvinského moře pak vede pro cyklisty (a bruslaře) asfaltový okruh o délce 2,5 km.

Již trochu z ruky je kostel sv. Petra z Alkantary, tzv. Šikmý kostel. Stojí však za návštěvu. Dá se k němu dojet autobusem MHD (nebo autem). Do konce října můžete v rámci projektu Otevřené chrámy o víkendech a svátcích navštívit interiér kostela. Díky tomuto projektu je možné na území ostravsko-opavské diecéze takto navštívit celkem 35 kostelů. Mezi nimi je např. i kostel Povýšení svatého Kříže (u zámku Fryštát) nebo kostel Narození Panny Marie v Orlové (tzv. Slezské Hradčany).

Pokud turisté navštíví zámek Fryštát nebo areál Loděnice, najdou zde na vyvěšeném plakátu kód k získání slevové turistické karty Těšínské Slezsko Region Card. Jako držitelé této karty pak mohou čerpat slevy např. na ubytování, vstupné do muzeí, na koupaliště, wellness, do skiareálů apod. Bonusem je, že mohou díky aktivaci karty vyhrát balíček s regionálními produkty. Do konce října ještě proběhnou 2 losování z nově aktivovaných karet. Aktivní využívání karty je pak vstupenkou do další soutěže, tentokrát o ceny jako poukaz na víkendový pobyt, tandemový seskok či rodinné vstupné do aquacentra. Výherce budeme losovat v listopadu letošního roku.

Kompletní informace k výletu, včetně tipů na další zajímavosti z Těšínského Slezska, jsou k dispozici na webu tesinskeslezsko.cz.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama