REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Z Blanska do Blanska kolem tří jeskyní a dvou zámků

Šlápněte do pedálů a během jednoho výletu uvidíte tři jeskyně dva zámky. Zdali se je rozhodnete navštívit nebo využijete čas k posezení ve výletních restauracích, necháme na vás.

Výlet začíná ve městě Blansku. Vyjeďte kolem autobusového a vlakového nádraží, podél zatopeného lomu a soutoku řek Svitavy a Punkvy směrem na Skalní Mlýn. Přijedete k výchozímu bodu pro návštěvu Kateřinské jeskyně nebo Domu přírody Moravského krasu, jenž vás pohltí interaktivní expozicí.

Dům přírody. Foto: ©DMO Moravský kras a okolí
Dům přírody. Foto: ©DMO Moravský kras a okolí

Pokračujte klikatícím se krasovým kaňonem, který nese název Suchý žleb. Cestou si můžete všimnout mnoha menších jeskyň a jeskyněk. Po necelých čtyřech kilometrech se dostanete zpět na silnici – pokračujte rovně do Ostrova u Macochy. Jakmile vlevo na kopci uvidíte větrný mlýn a vpravo vstup do jeskyně Balcarka, přijeli jste na další možné zastávkové místo. Můžete jít na prohlídku jeskyně nebo popojet kousek do kopce a občerstvit se v Hostinci Staré časy. Ostatně, od tohoto hostince pokračuje náš cyklistický výlet.

REKLAMA

Nyní se držte cyklostezky č. 5 Srdcem jižní Moravy, přivede vás ke třetí jeskyni, největší ze všech v Moravském krasu – Sloupsko-šošůvským jeskyním. Velkým lákadlem ovšem nepochybně bude i venkovní posezení a načerpání dalších sil u Hotelu Broušek.

Ze Sloupu vyšlápněte poslední kopec do Petrovic po cyklistické stezce č. 5085. Jelikož vás odteď čeká už víceméně sjezd dolů, můžete si dopřát vydatnější nebo lehčí oběd v restauraci U Hraběnky – doporučujeme varianty pokrmů s kozím sýrem z lokální produkce!

Zámek Rájec nad Svitavou. Foto: ©DMO Moravský kras a okolí
Zámek Rájec nad Svitavou. Foto: ©DMO Moravský kras a okolí

Odteď se stačí držet cyklostezky č. 5085 do Rájce nad Svitavou, přijedete k prvnímu zámku, pozdně baroknímu Zámku Rájec nad Svitavou. Obklopuje ho krásný park, kde zakrátko můžete obdivovat všechny barvy podzimního listí. Výlet se pomalu chýlí ke konci, jeho závěrečná část vede po silnici č. 374 do Blanska. Přímo v centru města se nezapomeňte podívat na renesanční Zámek Blansko a odměnit se poctivým dezertem v Coco Coffee. Už chápete, proč se Moravskému krasu a okolí říká kraj tří básníků, sedmi zámků a tisíce jeskyní? Výpravu za básníky podnikneme příště.

Autor: ©DMO Moravský kras a okolí a www.moravskykras.eu.

REKLAMA

Zámek Blansko. Foto: ©DMO Moravský kras a okolí
Zámek Blansko. Foto: ©DMO Moravský kras a okolí
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA