Welzlovo filmobile 2007

Recesistický závod čtyřspřeží s lidskou posádkou(Zábřeh 26. 2. 2007) Přehlídka filmů o cestování Welzlovo Filmobile 2007 ukončila (17. 2.) letošní, již čtvrtý, mezinárodní ročník zábřežského festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování. Ve čtyř blocích se četným návštěvníkům kina Retro od rána 17. února postupně představovaly přes dvě desítky filmů, které prošly sítem výběru pořádajícího Klubu filmových amatérů a cestovatelů Zábřeh. Diváky, porotu i filmaře prostřednictvím e-mailu pozdravil i nepřítomný předseda klubu Martin Strouhal, který je v těchto dnech na humanitární expedici na bídou sužovaném Haiti.

   Kromě velkého množství dodaných snímků o rostoucí prestiži festivalu mluví i fakt, že kromě českých filmařů zde představili svá díla také cestovatelé z Holandska, Itálie, Francie a Rakouska – mezi festivaly podobného typu jev spíše výjimečný.

   Mezi uvedenými filmy upoutal například rakouský snímek 3 x Atacama, různý pohled na známou chilskou poušť, dále film představující Liparské ostrovy, dále zajímavý snímek o expedici za bílým žralokem či pohled na tradiční výroční trh ve francouzském Saugues.

   Před osvědčenou porotou, kterou tvořili Lenka Poláková, šéfdramaturgyně Centra publicistiky a dokumentaristiky České televize, hudebník a cestovatel Martin Kratochvíl, Miroslav Tuščák, dramaturg, scénárista a metodik pro neprofesionální film v ČR, Ctirad Štipl prezident českého výboru UNICA (mezinárodní organizace filmových amatérů), a Jan Šmíd, místopředseda pořádajícího Klubu filmových amatérů a cestovatelů Zábřeh, tak stál nelehký úkol určit vítěze Filmobile 2007. Tím se nakonec stal Leoš Ryška a jeho Dopis z Indie, pojednávající o českém misionáři, působícím v Indii už několik desítek let.

   Na druhém místě skončil Jean-Pierre Hue z Francie a jeho Plus La Récolte Est Bonne (Čím víc se urodí, tím lépe), sonda do života obyvatel Afriky. Třetí oceněný snímek, lakonicky nazvaný Antarktida autora Vlastimila Žána velmi poutavě představil výstavbu první české vědecké základny na tomto kontinentě.

   Komise rozdala také čestná uznání – za námět je získal Bohumil Cihla (film Kamarádi o dvou horolezcích z Beskyd), za originální přístup Ital Rolf Mandolesi (film Change o prolínání tradic a moderních trendů v Číně) a ze kameru Tomáš Kubák (film Nepál, představující toto himálajské království).

   Velká různorodost snímků také v závěru přehlídky vedla k diskuzi o budoucím směřování stále kvalitnější přehlídky, nemálo podporované Městem Zábřeh, Olomouckým krajem, Ministerstvem kultury ČR i četnými zábřežskými firmami. Jak od pořadatelů festivalu zaznělo, dá se v budoucnu uvažovat o změně propozic a stanovení maximální délky filmů či vytvoření kategorií.

Reklama

Radek Suchomel

Foto: součástí festivalu Welzlování je i recesistický závod čtyřspřeží s lidskou posádkou

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama