Vyžeňte tuto neděli zimu z plzeňské ZOO

Vyhánění zimy začne ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice. Přítomné přivítá starosta prvního městského obvodu Miroslav Brabec. Zde je také od 13, 45 hod. i hlavní seřadiště rozpustilého maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (průchod zdarma), Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici, aby zde oznámil náměstkyni primátora města Evě Herinkové, že zima je už z Plzně pro letošní rok vyhnána.

Reklama

První zastávka průvodu bude tradičně na statku Lüftnerka, kde si přítomní připomenou pohanský masopustní zvyk – setnutí hlavy líného kohouta, „jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá“. Také zde dojde k souboji mezi posledními zarputilými stoupenci zimy a příznivci Jaromila V., pod jehož vedením vyjde průvod vstříc k popravě zimy symbolizované zapálením a utopením Morany.

Svoji hlavní řeč plnou touhy po jaru pronese Jaromil cca v 15,15 hod. u Kalikovského mlýna. Zde také vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména tu však vzplane a pro jistotu ještě bude utopena Morana – symbol zimy.

Pořadatelé věří, že i letos bude vyhánění zimy hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami – jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský povoz taženými koňmi letos poveze nejen něco pro osvěžení a zahřátí, ale také harmonikáře a zejména pro tu příležitost zrozený soubor říkající si Mladí plzeňští muzikanti – příznivci Zoologické a botanické zahrady. Po celé trase průvodu bude tak dostatečně veselo!

Na poslední zastávce – před radnicí (cca 15,45 hod.) – bude skutečnost,  že zima už je pryč, pro jistotu ještě ztvrzena jejím pohřbením do rakve. Ovšemže chybět nebude ani oblíbená doprovodná soutěž v pojídání koblih na čas pod názvem Plzeňský koblížek. I letos nabude do jejího samého konce jasno, kdo se vlastně stal Koblížkovým králem 2014.

Po celé odpoledne prostě zábava pro celou rodinu, na níž bude škoda chybět!        

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama