Výlety na kole po Moravské vinné stezce

Moravský kraj je oblíbená destinace cyklistů, kterým nevadí, že během výletů často nezdolávají velká převýšení. Především jižní Morava patří k těm částem republiky, kde si užijete pohodovou dovolenou na kole. Ráj vína, krásné přírody, pohostinnosti a dobře značených cyklostezek.

Putujte za vínem

Reklama

Hlavní linii moravských cyklostezek tvoří trasa 290 km ze Znojma do Uherského hradiště, protínající 70 vinařských obcí. Některé jistě znáte z vinět: Mikulov, Dolní Věstonice, Velké Pavlovice, Bzenec, Kobylí nebo Mutěnice. Moravskou vinnou stezku můžete celou projet s batohem na zádech a přespávat v penzionech nebo se ubytovat ve sklípcích. Vinaři mají často nad sklípkem pro hosty postavené patro pro nocleh. Pokud byste chtěli organizovat cyklozájezd  i pro své přátele, zajistěte si vše předem. Do větších vinařství se často bez rezervace nedostanete. Nejlepší je plánovat s předstihem a pro kamarády připravit program jaký obstarávají cestovní kanceláře. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím.

Kam vyrazit

Jednou z nezajímavějších částí Moravské vinné stezky je trasa Nový Přerov – Pavlov, dlouhá 27 km. Vede přes město Mikulov s renesančním zámkem, CHKO Pálavu a Děvín do Pavlova, jedné z největších vinařských obcí.
Pokud nechcete cestovat z místa na místo, je právě pálavská oblast dobré výchozí místo pro výlety.  Např. z Mikulova vede nejen 65 km Mikulovská vinařská stezka, ale i 37 km dlouhý okruh Stará Hora s naučnou stezkou. Na ní se na 3,5 km dozvíte o historii a současnosti pěstování révy a jejích místních odrůdách.

Moravská vinná stezka pokračuje z Pavlova a vede do Bořetic. Cestou přes Dolní Věstonice, Popice, Pouzdřany a Velké Pavlovice se projedete okolo romantického koryta řeky. V posledním úseku cesty vás neminou dlouhá stoupání a krátké sjezdy. Krásné historické stavby, přírodní rezervace a 260 vinných sklepů v Bořeticích vás za tu námahu ale odmění. S další částí trasy z Bořetic do starého Poddvorova poznáte obce Kobylí, Klobouky u Brna i Čejkovice, kde jsou vybudovány rozsáhlé templářské vinné sklepy.

Svou trasu si jistě můžete vybrat sami a vybraná místa cyklostezek můžete brát jen jako doporučení. Moravská vinná stezka není jedinou stezkou tohoto typu na Moravě. Výlety po moravském kraji se pro vás mohou být takovým poznávacím zájezdem po kraji vína a krásné romantické přírody.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama