Velikonoční putování

Velikonoční putování – Za velikonočním příběhem po jižních Čechách i po světě

do 24. 4. 2019

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51

Reklama

Nová výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích nabídne návštěvníkům tipy na jarní výlety za velikonočním příběhem. Představena budou zajímavá místa v našem regionu, například slavná pašijová cesta v Římově, Křížová hora nad Českým Krumlovem, Dobrá Voda u Českých Budějovic nebo méně známá, ale rovněž působivá čestická Kalvárie a další lokality. Za neobvyklými velikonočními tradicemi se vydáme i do světa. Výstavu doplní ukázky jihočeských malovaných vajec a dětských her. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel přímo ve výstavním sále, tradiční předení velkopátečních nitek či vzdělávací program pro školy.

„Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z daných míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž  z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea – plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou  součástí procesí na Květnou neděli. Ze současné tvorby představí výstava velké dílo řezbáře Jiřího Bürgera z Nových Homolí, dva metry dlouhou dřevěnou plastiku nazvanou Procesí,“ přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová.

Za různými podobami Velikonoc se podíváme i do světa. Představíme i některé překvapivé velikonoční zvyky, například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu nebo strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici. Vydáme se dokonce i za moře, abychom se seznámili s podivnou krvavou tradicí filipínských dobrovolných ukřižování. Výstavu Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských  lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči.

AKTUÁLNÍ DOPROVODNÉ AKCE PRO VEŘEJNOST V RÁMCI VELIKONOČNÍ VÝSTAVY


11. 4. (čtvrtek)

E. Drančáková – frivolitky

R. Vinciková – kynuté pečivo ( jidáše, mětynky a další)

13. 4. (sobota)

A. a F. Reindlovi – velikonoční keramika

J. Pulcová – velikonoční dekorace ze šustí

16. 4. (úterý)

J. Havlíčková – škrábané kraslice (rejsky)

M. Šochmanová – kraslice (batika)

18. 4. (čtvrtek)

J. Honiss – podmalby na skle

H. Salvová – drátovaná vejce

19. 4. (pátek)

TRADIČNÍ PŘEDENÍ VELKOPÁTEČNÍCH NITEK (D. Vařilová, J. Scheinpflugová, J.Sovová a další)

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

Interaktivní edukační program doplňující každoroční výstavu k příležitosti jara a Velikonoc. Vhodný pro všechny žáky MŠ, ZŠ i SŠ. Ve spolupráci se Střední odbornou školou veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky byly připraveny a proběhly také oblíbené workshopy pro školní skupiny (pečení jidášů a velikonoční aranžmá).

Tiskový kontakt
PhDr. Hana Soukupová – garantka výstavy a etnografka JčM – tel.: +420 391 001 533 / e-mail: soukupova@muzeumcb.cz
Mgr. Tomáš Svoboda – programové a propagační oddělení JčM – tel.: +420 775 543 575 / +420 391 001 519 / e-mail: marketing@muzeumcb.cz
Mgr. Lukáš Faktor – edukační oddělení JčM – tel.: +420 727 822 573 / +420 391 001 528 / faktor@muzeumcb.cz

Odkazy
Článek na webu JčM:
Facebook událost:

Sledujte nás i na Instagramu:
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama