Tajemství Těšína – města ve dvou zemích

Procházka Těšínem je nenáročná a zavede návštěvníky na místa, kde se psala historie. Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. Výlet je jako stvořený pro rodiny s dětmi nebo milovníky historie. Po cestě vás čeká návštěva Muzea Těšínska, úchvatné výhledy na město ze Zámeckého vrchu i Studna tří bratří – „základní kámen města Těšín“. Tak hurá na výlet!

Reklama

Výlet začneme na vlakovém nádraží.Nádražní budova v Českém Těšíně pochází z roku 1889 a je kulturní památkou. Při své cestě do Těšína ji navštívil císař František Josef I. V letech 1889-1890 na těšínském nádraží zastavoval také legendární Orient Express. Pro nízký zájem byl provoz tohoto vlaku přes město Těšín v roce 1890 ukončen.

Další zastávkou je pak náměstí s budovou radnice. Českotěšínská radnice byla postavena podle projektu Viléma Richtra v roce 1928. Těžko si představit, že ještě před sto lety (do roku 1932) stála uprostřed současného náměstí zděná chalupa.

Nedaleko náměstí se nachází Historická budova Muzea Těšínska, kde je expozice Příběh Těšínského Slezska. Ta je doplněna řadou projekcí, dotykovými monitory a interaktivními prvky. Cestou z muzea směrem do Cieszyna doporučujeme vydat se přes Masarykovy sady se zastávkou v kavárně AVION na českém břehu řeky Olše. Z terasy kavárny AVION je krásný výhled přes řeku Olši na Zámeckou horu s Piastovskou věží a románskou rotundou sv. Mikuláše. Rotunda na Zámkové hoře pochází z 11. stol. a je jednou z nejstarších památek polského stavitelství. Z opodál stojící Piastovské věže vysoké 29 m je krásný výhled na Těšín a okolí.

Současné stavební práce na rynku sice návštěvníci města nyní příliš neocení, ale nedaleko rynku se nachází Larischův palác (Pałac Larischa), kde se od roku 1931 nachází Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Slaska Cieszyńskiego). Známe je také jako „Šeršníkovo muzeum“ (název odvozen po zakladateli muzea). U muzea je krásný park, který vybízí k odpočinku a relaxaci.

Cestou ke Studni tří bratří se na rynku zastavte v některé z kaváren nebo cukráren. Podle legendy byla Studna tří bratří v roce 810 místem setkání tří bratří z rodu Piastovců – Bolka, Leška a Češka. Ti se po dlouhém putování potkali právě zde a založili město Těšín. Úzkými uličkami se vrátíme zpět k řece Olši a po jejím pravém břehu se proti proudu vydáme ke Sportovní lávce.

Sportovní lávka propojuje oba břehy řeky Olše, a současně i rekreační zóny Českého Těšína a Cieszyna. Dostaneme se tak do parku A. Sikory, kde je dětské hřiště i restaurace.

Z parku Adama Sikory prohlídka města pokračuje po nábřeží řeky směrem ke KaSS Střelnice a dále k vlakovému nádraží, odkud jsme výletování po Těšíně začali.

I v rámci tohoto výletu je možné si aktivovat turistickou kartu Těšínské Slezsko Region Card, a to v Historické budově muzea Těšínska nebo v nedalekém Archeoparku Chotěbuz – Podobora. Aktivace karty je podmínkou pro vstup do soutěže o regionální balíčky. Pokud držitelé kartu aktivně využívají, mohou se zaregistrovat do soutěže o hlavní ceny a vyhrát třeba rodinnou vstupenku do aquacentra v Bohumíně, víkendový pobyt v Beskydech a další zajímavé ceny.

Po naskenování QR kódu si můžete do mobilu stáhnout kartu výletu, kde najdete všechny potřebné informace včetně dalších tipů, kam se zajít v okolí Těšína podívat.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama