REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Tábory lidu na Ostré Hůrce

Ostrá Hůrka je nevýrazný vrch na okraji obce Háj ve Slezsku, vysoký 317 m n. m., výběžek Vítkovské vrchoviny, který má v moderních dějinách Slezska výjimečné postavení. Zde se dne 12. září 1869 poprvé sešlo několik tisíc slezských Čechů z Opavska, aby proklamovali své základní požadavky na národní sebeurčení. V té době zde tvořili národnostní menšinu, která neměla možnost získat jakékoliv vzdělání v rodném jazyce a nemohli jej také uplatnit v úředním styku. K iniciátorům shromážděním patřili zdejší češti vzdělanci, předně Antonín Vašek.

Účastníci shromáždění přijali společný požadavek na uznání českého jazyka za úřední jazyk a za výuku v českém jazyku na školách. Požadavky byly předány slezské vládě v Opavě a také do Vídně. Protože za jejich další prosazování nestála žádná instituce, nebyly požadavky splněny.

Situace se počala měnit až po založení Matice opavské v r. 1877. Ta také většinou stála za organizováním dalších setkání na Ostré Hůrce, nazývaných tábory slezského lidu. Zvlášť památný tábor se uskutečnil 22. září 1918, kdy na třicet tisíc účastníků přijalo společnou přísahu s požadavkem na ustavení československého státu. Tehdy byla mezi účastníky i řada významných politiků z Prahy.

REKLAMA

K připomínání památnosti tohoto místa pro Slezsko byl po vzniku Československa na kopci zbudován památník podle návrhu sochaře J. Wagnera. Byl slavnostně odhalen při táboru lidu 1. září 1929.

Další tábor lidu, připravovaný na 25. září 1938, se již z důvodu okupace Slezska neuskutečnil, naopak, žulový památník byl 11. prosince 1938 nacisty barbarsky zničen.

REKLAMA

Brzo po skončení války se na Ostré Hůrce sešlo 23. září 1945 na stotisíc obyvatel těžce válkou postiženého Slezska a byl slavnostně položen základní kámen nového památníku. Ale ani pro komunistický režim nebylo žádoucí tradici místa připomínat a umožnilo to až uvolnění v době Pražského jara v roce 1968. Nový památník podle návrhu ing. arch. J. Czenieka z Háje ve Slezsku byl slavnostně odhalen dne 21. září 1969 na shromáždění konaném ke 100. výročí prvního zdejšího tábora slezského lidu.

Zatím poslední setkání na Ostré Hůrce se konalo 19. května 1998. Od té doby byl památník doplněn také o pomník padlých Čechů ze Slezska v obou v obou světových válkách a hrdinů protinacistického odboje ve Slezsku.

Památné místo, o které pečuje obec Háj ve Slezsku a Matice slezská je dnes stálým místem setkávání a pietních vzpomínek na osoby a události, které se nesmazatelně zapsaly do historie českého Slezska.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA