Štolová slavnost 2014 – hlavní událost drážďanských trhů

Zásadní událostí Štrýclmarktu v Drážďanech je každým rokem Štolová slavnost o druhé adventní sobotě – letos tedy slavnost připadne na sobotu 06.12.2014.

Reklama

Na celý den je připraven bohatý program, ale největší atrakcí je štolové procesí, které vyjde v 11:00 hodin od náměstí Schlossplatz a bude procházet centrem města. Na jednom z vozů se poveze i obří štola. Nejmalebnější částí je moment, kdy procesí prochází ulicí Augustusstraße s nástěnným obrazem knížecího průvodu »Fürstenzug«.

Program začne již v 9:30 hodin na zámeckém náměstí Schlossplatz s nádechem historie, protože návštěvníky přivítá samotný saský panovník August Silný a jeho dvorní pekař Zacharius. Od 10:00 hodin bude program pokračovat na pódiu, kde se bude za účasti prominentních hostů a štolové dívky odvíjet program vztahující se k historii štoly, doplněný slavnostními projevy představitelů pekařského svazu. Kolem 10:30 hodin se začnou scházet a řadit účastníci štolového procesí. Již o čtvrt hodinu později dojde ke slavnostnímu odhalení obří štoly. Kolik letošní štola měří a váží, je zatím tajemství. Oslava loni přilákala do centra Drážďan přes 150 tisíc návštěvníků a loňská štola překonala svou váhou 4.246 kg o 46 kg váhu gigantické štoly z roku 2000, jež se pyšní zápisem do Guinessovy knihy rekordů.

Obří štola bude mít určitě i letos dobrých pár tun. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou zatím tajné a budou oznámeny až těsně před slavností. Největší atrakcí je ovšem vlastní štolové procesí, které vyrazí z náměstí Schlossplatz v 11:00 hodin, projde ulicemi historického centra a zhruba kolem dvanácté dorazí na náměstí Altmarkt, dějiště nejstaršího vánočního trhu v Německu Štrýclmarkt. Zde bude maxištola naříznuta obřím 1,6 metrů dlouhým štolovým nožem a kolem 12:25 hodin se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Štola se kupuje za štolové tolary, které se mění za eura ve speciálních stáncích rozmístěných na náměstí Altmarkt poblíž krájené štoly. Zhruba v 15:30 štolová slavnost na Štrýclmarktu skončí.

21. Štolová slavnost v Drážďanech – 06.12.2014:

Program

09.30 zahájení programu na náměstí Schlossplatz, panovník August Silný a jeho dvorní pekař Zacharius přivítají návštěvníky

10:00 začátek doprovodného programu na pódiu

10:30 na náměstí Schlossplatz dorazí účastníci štolového procesí

10:45 ceremonie odhalení obří štoly

11:00 zahájení štolového procesí, průvod projde ulicí Augustusstraße (tj. podél nástěnného obrazu „knížecí průvod“ neboli Fürstenzug) a vydá se směrem ke kostelu Frauenkirche, ulicí Schießgasse a Landhausstraße. Následuje druhý průjezd ulicí Augustusstraße (Fürstenzug). Slavnostní konvoj poté zamíří směrem k náměstí Schlossplatz, do ulice Chiaverigasse, projde mezi budovou zámku a Zwingeru, kolem hotelu Taschenbergpalais, ulicí Schloßstrasse a dále směrem na náměstí Altmarkt.

12:00 štolové procesí dorazí na Štrýclmarkt

12:10 naříznutí obří štoly nejdelším štolovým nožem na světě (o délce 1,6m) na náměstí Altmarkt (na jevišti vánočního trhu Štrýclmarkt). Následuje zahájení prodeje naporcované obří štoly a začátek slavnostního programu na jevišti.

Změny programu vyhrazeny. Všechny uvedené časy jsou jen přibližné a mohou se změnit, zejména v důsledku aktuální dopravní situace.
Zdroj: www.dresdnerstollenfest.de (CZ | EN | DE) a http://www.drazdany.info/stolova-slavnost

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama