Sportovní lezení u jezera Lago di Garda

Trentino, ležící v severní části Itálie, známé v celé Evropě svou překrásnou přírodou, ukrývá na severním konci jezera Lago di Garda malinké městečko Arco. Malinké, ale proslulé Arco a údolí Sarca jsou rájem volného lezení. Přírodní stěny v okolí Arca přitahují jako magnet skalkaře z celého světa a jsou vhodné také pro ty, kdo mají zájem poprvé okusit nový sport. Skalkaři tu nacházejí pro svou vášeň naprosto dokonalé podmínky. Jednotlivě i s rodinou a dětmi si přijdou na své díky více než tisícům cest různé obtížnosti, mistrovsky zabudovaných do vápencových stěn. Arco spolu s Nagem, Torbole, Dro, Drena a Riva del Garda nabízí nejen lezení po skalách, ale také mnoho ferrat.

Reklama

Volné lezení je mladý a dynamický sport. Leze se po útesech nebo skalních stěnách vysokých několik stovek metrů. Ve sportovním lezení nehraje žádnou roli nadmořská výška. Důležitá je obtížnost, čili jak těžké je zdolat cestu čistě, jenom za pomoci skalních chytů a stupů. Ve skalách už najdete zabudované jistící prvky, chyty a stupy, které vytvářejí takzvanou cestu na lezení. Více než 500 cest zabudovaných do stěn kolem jezera Garda je pravidelně kontrolováno. Ostatní cesty vybudovali milovníci tohoto sportu a nejsou udržované a nepodléhají kontrolám.

Léto nepochybně patří mezi nejoblíbenější roční období skalkařů, ale Lago di Garda díky mírnému klimatu umožňuje lézt celý rok. Zkušenější skalkaři si přicházejí vyzkoušet svou techniku a koordinaci na starou známou cestu Zanzara nebo Labbra d?Oro na hoře Monte Colodri i cestu Vertigine na hoře Monte Brento. Na útesech najdete mnoho cest ideálních také pro rodiny s dětmi, například Muro del Asino, Massi di Gaggiolo a jiné.

Další způsob, jak se dokonale seznámit se severním územím Garda Trentino, jsou ferraty s překrásnými panoramatickými výhledy. Ferraty vznikly během války, používali je vojáci na přesun hlídek po vrcholcích Alp. Tímto způsobem dokáží pokořit horu i ti, kdo se nevěnují horolezectví a touží prožít pocit opojení z místa, kam se nedostane každý. Ferraty jsou jištěné a zaručují bezpečné zdolání i náročných horolezeckých částí. Liší se obtížností. Ferrata Cima Capi se doporučuje zejména pro dobrodružné rodiny, a to jak pro úžasný výhled na jezero Garda, tak pro jednoduchý a příjemný přístup do vertikálního světa. Zpočátku putujete přes krásný les, poté vás ocelový kabel vyvede na vrchol. Vyznačuje se několika schody. S pochodní máte možnost prohlédnout si jeskyně, které vyhloubili vojáci během první světové války.

Percorso dei Contrabbandieri není úplně ferrata, ale dlouhá cesta po útesu nad jezerem Garda. Kdysi tudy procházeli pašeráci soli a tabáku. Cesta pašeráků nabízí pěším turistům nádherný výhled na jezero. Cesta je vhodná zejména pro odvážné turisty, kteří mají zájem objevovat svět ferrat.

Těžší ferraty již vyžadují určitou fyzickou kondici a zdatnost. Taková je i ferrata Che Guevara, která nám daruje krásný výhled na krajinu.

Paralelně s lezením na skalách – tedy skalkařením, se začal vyvíjet bouldering. Bouldering jednoduše znamená lezení po velkých kamenech. Přesněji: lezení bez lana v malé výšce. Podstata boulderingu spočívá v tom, že na neveliký počet kroků (pohybů) musíte vynaložit extrémně silové vypětí. A protože síla bez techniky nestačí, musí mít lezec i perfektně zvládnutou techniku a synchronizaci pohybů. V současné době je bouldering stále populárnější a atraktivnější, zejména pro mladé lidi. V městečku Pietramurata vzniklo dokonce takzvané Boulder city. Je to tělocvična vybavená umělými bloky skal pro potěšení i radost odborníků i začátečníků.

V létě i v zimě jsou k dispozici alpští vůdci. Rádi vás seznámí s horami a horolezectvím, abyste lépe pochopili krásu země, jež nás obklopuje, a přenesli na vás naše nadšení v naději, že vaše sny získají konkrétní tvar a stanou se skutečností. Nabízejí kurzy lezení pro začátečníky i pokročilé pro zlepšení techniky i bohatou paletu výletů různé úrovně obtížnosti.

Dominantou údolí Sarca je úžasný středověký hrad nad městečkem Arco. Po pitoreskních uličkách historického centra Arca se často toulají příznivci lezení, vystrojeni lany a háky. V těchto uličkách najdete také mnoho sportovních obchodů specializovaných na výbavu, technické oblečení a všechno potřebné pro provozování vašeho oblíbeného sportu.

Arco je už dvacet let světovým hlavním městem free-climbingu. Každoročně v září se na Climbing Stadium odehrává Rock Master Festival, sportovní soutěž v lezení, která láká sportovce z celého světa.
Climbing Stadium má víc než 550 m čtverečních plochy na lezení. 350 metrů čtverečních je určeno  pro výuku a zbytek je otevřený veřejnosti jak pro začátečníky tak i pro experty.

Climbing Stadium leží ve stínu hory Monte Colodri, asi 200 metrů od centra Arca. Futuristická umělá horolezecká struktura se skládá ze čtyř velkých ocelových oblouků, zavěšených na 25metrových pilířích. Byl dějištěm mistrovství světa v roce 2011. Je to také ideální terén pro objevování lezení a  první kroky ve svislé poloze s alpským průvodcem. Areál Climbing Stadium je přístupný veřejnosti za vstupní poplatek.
Každoročně pořádaný Rock Master Festival je nejočekávanější událostí pro přívržence lezení.

Během deseti dní můžete vidět nezapomenutelné momenty těch nejlepších. Během festivalu probíhá několik souteží. V Rock Master deset nejlepších sportovců na světe souteží o nejžádoucnější z trofejí.  
Nejočekavanější soutěží je Světový pohár v Speed Climbingu. Nejlepší vertikalní sprinteři se snaží o nový rekord. Jako rodina skalkařů se můžete zúčastnit také soutěže Family Rock. Nebo můžete povzbudit své děti v Rock Junior.
Nechybí také vystavovatelé s nejnovějším vybavením k otestování.

Pro lepší orientaci v široké škále ubytovacích zařízení pro sportovce neboli pro aktivní turisty existují takzvaná zažízení “outdoor friendly”. Jde o hotely určené milovníkům sportovního lezení, označené oranžovým kamínkem s nakresleným lezcem, takzvaná ubytovací zařízení Climbing Hotel Lago di Garda.
Tyto specializované hotely stojí v těsné blízkosti stěn vhodných pro volné lezení. Kromě úložného prostoru pro lezeckou výbavu a malé dílny nabízejí možnost vyprat si a vysušit technické oblečení. Internetový koutek a informační materiály (časopisy a příručky mtb, technické mapy a programy) jsou samozřejmostí.

Ferraty nebo volné lezení? Jak jedno tak druhé vám zaručí nezapomenutelný zážitek.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama