Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad, Sklep strašidel a Mini-uni

Chcete si naživo užít ducha středověku? Nebo zase svoje nezbedné potomky postrašit divnými bytostmi z jiného světa? Či se sami toužíte cítit jako děti mezi známými památkami celého světa? Můžete se tedy vydat do jediného komplexu v Ostravě, kde si všechny tyto aktivity užijete dohromady.

Slezkoostravský hrad

Reklama

O historii hradu vám nejvíc řekne unikátní desková dřevořezba o rozměru 12×1,6×0,15 metrů ve velkém sále, která sleduje jeho příběh. Začíná zakládací listinou budovy. Za dřevěnou palisádou pod hradem po ní následuje šlechtická, lovecká scéna ze 13. století. Potom byl Slezskoostravský hrad upraven podle dobových potřeb rodem Sedlnických. Průvod princezny Anny Rakouské se tak roku 1592 zastavil už v kamenném zámku, když cestovala za švédským králem, svým ženichem. Po ní následují situace, kterými se město proslavilo po celém světě, tedy dlouho typickým panoramatem vysoce průmyslové Ostravy, těžbou uhlí, která přinesla propad zeminy až o 16 metrů a ruinami Slezskoostravského hradu. Dnešek už naštěstí zaznamenává obnovený hrad, plný života. Ostravané tak mohou mít větší hrdost na vlastní dějiny. Dřevořezba přináší obdiv návštěvníků ze širokého okolí a z ciziny, k nimž se můžete přidat i vy.

Hradní věž

Tady je vstupní prostor do celého areálu a proto se mu nevyhnete. Zároveň jde o nejvyšší budovu celého komplexu. V různých patrech věže si můžete prohlédnout stálou expozici historie Slezskoostravského hradu a samotného města Ostravy, expozice věnující se Třicetileté válce a slavnému období husitství.

Hradní nádvoří

Hradní nádvoří slouží pro pořádání jarmarků, hudebních koncertů, divadelních představení a dalších kulturních akcí. Roku 2008 se prostor taky rozšířil o arénu. Když přijdete na nádvoří vy sami, bude tam na vás čekat spousta zajímavých exponátů. Trochu sadističtější typy odrostlejších dětí potěší ukázky prostředků středověkého útrpného práva jako klec pro odsouzence, pranýř nebo kláda. Uvidíte taky hradní kašnu, která je velkým paradoxem, protože nikdy nebyla funkční.

Hradní pevnost

Jednu z nejstarších částí Slezskoostravského hradu taky uvidíte hned na nádvoří. Necitlivými zákroky minulých majitelů je už dost poničená. Najdete v ní původní, široké zdění hradu a hlavně hradní sály s působivými, vysokými stropy. Úprava těchto prostor se dokončila v roce 2005 a vy tak získáváte další prostor k prohlídce. Od konce roku 2007 z jednoho sálu vznikla dokonce obřadní síň s jedinečnou, 4×1,5m velkou dřevořezbou znázorňující veselé svatebčany. Takže se tady dokonce můžete vzít, ale jenom ve vymezené dny a časy.

Budova Slezskoostravského hradu je taky celá podsklepená. V podzemí se nachází dětmi oblíbená velká akvária se spoustou druhů sladkovodních ryb a taky muzeum čarodějnic a expozice práva útrpného a mučírna. Tam si můžete prohlédnout další nástroje, které účinně ubližovaly lidem. V říjnu roku 2008 se otevřela i dobová hradní kovárna na první terase hradní pevnosti, kde můžete obdivovat staré, chlapské nástroje. V nejvyšším patře, kam můžete vystoupat, se vám nabídne velká rozhledna. Všem zájemcům nabídne krásný pohled na protékající řeku Lučinu a centrum města Ostravy.
Od konce roku 2008 je na hradě taky otevřena nová hradní kaple Jana Czupryniaka, která je pro vás přístupná po celý rok a poskytne vám příjemný duchovní odpočinek od obyklých starostí. Vy, stejně jako děti si tady můžete porhlédnout modlitebnu, Betlém s vyřezávanými figurkami, křížovou cestu a taky sochu sv. Hedviky, patronky Slezska.

Hradní galerie

V této části hradu se představuje různá výtvarná a umělecká tvorba, která má slušný ohlas. Pokud milujete klasické, i alternativní umění, určitě si tu užijete.

Pohádkový sklep strašidel

Při cestě na Slezskoostravský hrad nejspíš rychle zapadnete právě sem. Hlavně pro děti je tu totiž připravená stálá expozice, která jim přiblíží pohádkový, nebo fantasy svět jako z knížky, nebo filmu. Expozice je ve 150 let starých podzemních prostorách výstaviště Černá louka na ploše 150 m2. Ve strašidelném sklepení se v tuto chvíli nachází pět strašidelných komnat. Pavoučí místnost zaútočí na všechny důležité fóbie, které v sobě máte skryté. Pak Peklo, kde si můžete představit, že skončí vaše účetní, nebo politici, které tolik milujete.

Romantickým představám zase bude vyhovovat Pirátský ostrov, který vám přinese představu atmosféry divokého moře. Malé děti zase budou mít hodně radosti v Síni, plné skřítků a strašidel. Aspoň někdo se ukáže přibližně vysoký jako oni a zároveň je dokáže pobavit, nebo i vystrašit. Pohádková říše zase zafunguje na celé generace. Pak se možná s mírnou nechutí setkáte se zazděnou princeznou, nebo se zasmějete, až se najednou dostanete do břicha draka, kde už skončilo tolik udaných rytířů. Prohlídková trasa Pohádkového sklepu strašidel je ozvučená a vytvořená tak, aby se vaše děti nebály a nepřipadaly si jako v hororu, což určitě přivítáte. Navíc se dozví něco z pohádek, bájí a pověstí, i proto ve vás asi zůstane dobrý pocit.

Miniuni, miniaturní svět

Městečko Miniuni nadchne vaše děti, ale i vás. Tady se konečně můžete cítit jako obři. Kolem sebe budete mít jako na dlani 34 modelů významných budov evropských měst a všech sedmi divů světa. Úplně jiný svět najdete v centru města, vedle areálu Výstaviště Černá louka. Nápad zrealizovat zajímavý minisvět vznikl v květnu roku 2004 při vstupu ČR do Evropské unie. V roce 2005 se celý areál upravil do současné podoby. V objektu se začaly konat akce a programy pro děti a začal být oblíbený u návštěvníků prakticky z celé Evropy.

Miniuni je především venkovní areál, kde se na modelech významných světových staveb dají prohlédnout slušné detaily. Samozřejmě tady najdete Eiffelovu věž, šikmou věž v Pise, nebo sedm starodávných staveb, jako maják na Faru nebo Diova socha na Rhodu. Všechno je postaveno v měřítku 1:25, takže dobře uvidí i děti, které tím zajímavě poučíte. Ty taky neodtrhnete od jezírek, protože na největším z nich proplouvá roztomilý model lodě Stefan Bathory. Ještě nadšenější budou ze železniční tratě se zahradními vláčky, co je postavená v měřítku 1:22,5 a dokonce zde existuje mini nástupiště Ostrava – Střed. Pro nejmenší je tu i vybavené indiánské hřiště. Máte tedy mnoho možností, jak se po celý den zabavit.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama