REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

Putování Kladenskem-Slánskem za válečnou historií

Na Kladensku a Slánsku najdete mnoho připomínek válečné historie. Ukrývají se tu bunkry, z nichž jde mráz po zádech. Na obdiv a k tiché vzpomínce se tu ukazují pomníky, odkazující na temné historické události.

Pokud vás válečná tematika zajímá nebo se chcete dozvědět více o historii obrany naší země, určitě stojí za návštěvu Bunkr Drnov, který je jedním z největších zpřístupněných bunkrů u nás. Seznámíte se s obdobím studené války v tehdejším Československu. Nachází se tu také Muzeum studené války a protivzdušné obrany. Při prohlídce bývalého velitelství protivzdušné obrany se seznámíte s tím, jak objekt fungoval a jaké bylo jeho vybavení pro případ válečného ohrožení. Dále si pak sami zblízka prohlédnete so­větskou raketovou techniku a nahlédnete do sálů bojového velení, odkud byla řízena. Dozvíte se také mnoho informací o obraně vzdušného prostoru státu. Podzemní bunkr je velmi rozsáhlý, leží na území o velikosti 5500 m2. Další bunkr se nachází v Doksech a nese označení Bunkr A-4/17/A-180. Klub vojenské historie Doksy u Kladna byl založen v roce 2005 jako občanské sdružení. Prioritou klubu je provozování malého muzea v objektu čs. opevnění v Doksech. Členové klubu se snaží bunkr vybavit do stavu roku 1938. Výletním cílem může být také Bunkr A-2/58A/D2Z.

Raketová základna Bratronice. Foto: ©Raketová základna Bratronice
Raketová základna Bratronice. Foto: ©Raketová základna Bratronice

Areál bývalé raketové základny Bratronice byl vybudovaný v 80. letech minulého století jako součást nového systému protivzdušné obrany pro Prahu. RZ Bratronice byla vybudována konkrétně v letech 1973–1985. Bratronická základna je součástí systému dalších 19 protiletadlových raketových oddílů, které všechny spadají pod 71. protiletadlovou raketovou brigádu, jejíž velitelství je v podzemním komplexu Drnov. Dodnes můžeme v základně najít dokonalé svědectví o fungování a stylu života. Uvidíte tři klamné cíle, které měly být viditelným terčem, který nepřítel zničí jako první. Dále jsou součástí čtyři odpaliště raket. Na každém odpališti byl raketový systém, který mohl najednou nést až čtyři rakety PLRK S-125 Něva s doletem 18 km a možností sestřelit i nízko letící cíle. Dále můžeme do dnešního dne na základně najít sklady těchto raket, bunkry pro radiovou techniku, kasárny pro vojáky a psinec pro hlídací psy. Nacházejí se zde také zbytky tehdejší sauny.

REKLAMA

Podzemní úkryt. Muzeum věžáků Kladno. Foto ©Tomáš Rasl
Podzemní úkryt. Muzeum věžáků Kladno. Foto ©Tomáš Rasl

Za návštěvu stojí také unikátní Muzeum věžáků, za kterým se vypravíte do Kladna. V Kladně na sídlišti Josefa Havlíčka stojí šest věžových domů. Právě v jednom z nich se od roku 2020 nachází naprosto unikátní muzeum, které přináší vůbec první expozici sídlištní architektury u nás. Nemusíte být zrovna zarytý milovník urbanismu, z návštěvy tohoto muzea budou nadšeni všichni, včetně dětí. Projděte si celou budovu doslova od sklepa po střechu, zažijte na vlastní kůži atmosféru 50. let minulého století a poznejte blíže příběh těchto unikátních staveb, které patří mezi nejzdařilejší realizace 20. století. V suterénu zažijete tísnivou atmosféru krytu civilní obrany, který je vybaven tak, jako by měl přijít letecký nálet. Prohlédnout si můžete dobové sprchy, suché toalety, lavice na sezení, box na odkládání zamořeného oblečení a různé nářadí. Pro každého zde také byla připravena plynová maska. Autentickou atmosféru dokreslují budovatelská hesla na zdech a dobová hudba. Z krytu vede dodnes únikový tunel, který ústí těsně za hranicí parcely domu. První a poslední ze šesti věžáků mají na střeše výtahové strojovny pozorovatelnu civilní obrany. 

Vojanský skanzen Smečn. Foto: ©CzT
Vojanský skanzen Smečn. Foto: ©CzT

O vojenské historii se dozvíte více také ve Vojenském skanzenu ve Smečně. Prohlédnout si zde můžete objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z, který je jedním z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně. Pražská čára (tzv. VOP – vnější opevnění Prahy) byla budovaná na obranu proti fašistickému Německu před druhou světovou válkou v letech 1935–1938. Stálá expozice VOP se nachází v budově obecního úřadu Smečno. Skládá se z fotografií, plánků, map, modelů celé základní řady objektů lehkého opevnění a mnoha dalších trojrozměrných exponátů.

REKLAMA

Z pozorovatelny civilní obrany. Muzeum věžáků Kladno. Foto: ©Karel Pazderka
Z pozorovatelny civilní obrany. Muzeum věžáků Kladno. Foto: ©Karel Pazderka

Bývalou pozorovatelnu civilní obrany najdete na vrcholu Hostibejku v Kralupech nad Vltavou.

Navštívit můžete také bývalou raketovou základnu Kačice. V dobách komunistického režimu zde byla vybudována protiraketová základna. Po roce 1990 byla opuštěna a zlikvidována a dnes jsou pozůstatky patrné jen na leteckých snímcích.

Připomínky na válečnou historii naleznete i při výletech po turistických trasách. Například na vrcholu Slánské hory stojí tři dřevěné kříže z roku 1662, které zde nechal postavit hrabě Bernard Ignác z Martinic. Mají být symbolem utrpení místních obyvatel za třicetileté války. V obci Běloky zase naleznete Pomník obětem 1. světové války. Památník připomíná sedm místních mužů, padlých za války. Kromě jejich podobenek nad jmény uvidíte nápis „V upomínku místním padlým 1914–1919“.

Bunkr Drnov. Foto: ©CzT
Bunkr Drnov. Foto: ©CzT

Vyznavače urbexu a military tematiky zaujme výlet na k Radiovému vysílacímu středisku Studánka – Unhošť. Areál je silně zdevastovaný, původně byl tvořen 24 stavbami, součástí byl přísně železobetonový bunkr. V přízemí bunkru se nacházelo technické zázemí a v 1. patře vysílací sál.

Více informací najdete na www.kladensko-slansko.cz

Tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA