REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Průvodce pouliční fotografií pro začátečníky

6. 11. 2022

Pokud jste se někdy procházeli po městě s fotoaparátem, víte, že je to nekonečně fascinující místo k fotografování. Od „obyčejné“ architektury a pamětihodností až po bizarní stránku věci – pouliční umění, postavy a zvláštnosti – není nouze o věci k zachycení. Pokud vás láká poznávání měst s fotoaparátem v ruce, možná vás zaujme styl pouliční fotografie. Nejlepším způsobem, jak začít jako amatérský street fotograf, je nejprve se dozvědět více o tomto žánru a jeho technikách. Zde je několik praktických tipů, které pro vás vytvořila stránka Depositphotos, aby vám pomohla začít jako začínajícímu pouličnímu fotografovi.

Podržte tlačítko spouště stisknuté do poloviny

To je skvělý způsob, jak se naučit vnímat věci jako potenciální fotografie. Když si tento návyk osvojíte, začnete vidět okamžiky, ve kterých můžete zachytit opravdu kreativní snímky. Budete schopni v duchu vidět kompozici a budete vědět, jak dlouho musí být závěrka otevřená, abyste vytvořili požadovaný efekt. To vám pomůže k větší kreativitě při tvorbě kompozic a vašim fotografiím to prospěje. Je to také velmi snadný způsob, jak začít fotografovat stylem více podobným pouliční fotografii.

Naučte se rozpoznávat fotografické příležitosti

Musíte umět rozpoznat fotografické příležitosti, ať už jdete kamkoli. Když je budete aktivně hledat, budete překvapeni, jak často je najdete. To platí zejména ve městech, kde se stále něco děje. Města se hemží potenciálními objekty. Když jste na cestách, hledejte zajímavou architekturu, nápisy a vzory na chodníku. Dávejte pozor na svérázné postavy a nezapomeňte si všímat zvláštností, které můžete najít. Vyhněte se tomu, abyste věnovali příliš mnoho času jednomu tématu. Namísto toho udržujte oči v pohybu a hledejte co nejvíce různých objektů. Když budete aktivně hledat, určitě najdete něco zajímavého téměř pokaždé, když vyjdete ven s fotoaparátem.V případě, že máte na fotografii nepotřebné objekty, můžete je snadno odstranit pomocí online nástrojů, jako je např. cz.depositphotos.com/bgremover.html.

REKLAMA

Noste s sebou lehkou digitální zrcadlovku

Pokud se plánujete věnovat pouliční fotografii na seriózní úrovni, možná byste měli zvážit investici do kvalitní digitální zrcadlovky. Možná se budete chtít podívat na nejlepší zrcadlovky pro začátečníky. Je to však jeden ze způsobů, jak posunout své fotografování na vyšší úroveň. Budete mít pod kontrolou všechny aspekty fotografování, od osvětlení až po umístění. Budete moci ovládat nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO a vytvořit tak dokonalý záběr. Budete také moci upravit expozici každé fotografie po jejím pořízení. To je užitečné, když potřebujete opravit špatné osvětlení nebo zlepšit jas a barvy fotografie.

Znáte své objektivy

Když znáte své objektivy, můžete změnou kompozice vytvořit zajímavější fotografie. To může mít velký vliv na výsledný snímek. Například širokoúhlý objektiv zachytí větší část scény než běžný objektiv, což může být užitečné, když se snažíte zachytit velkou scénu nebo do záběru zahrnout hodně lidí. Teleobjektiv může být naopak skvělý pro pořízení detailních záběrů detailů nebo lidí, kteří by vás za normálních okolností nezajímali.

Používejte rychlou závěrku a spoušť na konci tlačítka

Mnoho začínajících fotografů se zaměřuje na pomalou rychlost závěrky, která na snímku vytváří rozmazaný vzhled. I když to může být v některých souvislostech skvělý efekt, pro většinu pouličních fotografií to není nejlepší volba. Při tomto typu fotografování chcete mít možnost zmrazit fotografované objekty, abyste na snímcích vytvořili pocit naléhavosti. Toho dosáhnete rychlou závěrkou, která je navíc užitečná pro pořízení ostřejších snímků při slabém osvětlení. Když jste připraveni pořídit snímek, zvedněte prst ze spouště a stisknutím tlačítka spouště pořiďte snímek. Jedná se o užitečný trik, jak se vyhnout chvění fotoaparátu, které je běžné při fotografování za slabého osvětlení. Je to také nejjednodušší způsob, jak se ujistit, že jste stiskli spoušť na konci tlačítka.

Fotografujte v manuálním režimu

I když se možná budete chtít nejdříve rozkoukat v automatickém nastavení, nakonec budete chtít přejít do manuálního režimu. To je nejlepší způsob, jak být při fotografování kreativní, a je to užitečné zejména při fotografování ulice. Při fotografování v manuálním režimu máte kontrolu nad každým aspektem snímku. Podle potřeby můžete nastavit citlivost ISO, rychlost závěrky a clonu, abyste dosáhli požadovaného efektu. To je užitečné, když chcete zachytit určitou náladu nebo dokonce chcete snímky skutečně záměrně rozmazat.

Závěr

Pouliční fotografie je skvělý způsob, jak posunout své fotografické dovednosti na vyšší úroveň. Když budete aktivně vyhledávat fotografické příležitosti, budete překvapeni, kolik zajímavých objektů najdete. Když budete připraveni se správným vybavením, můžete vytvořit skutečně jedinečné snímky, které vyniknou v každém davu. Stačí trocha kreativity a přípravy a můžete vytvořit opravdu neuvěřitelné snímky.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA