Proč jsou ledňáci modrokřídlí v zoo Ostrava tak barevní?

Ledňáci modrokřídlí jsou větší příbuzní našich ledňáčků říčních. Mají mohutný zobák a peří v barvách hnědé, šedé a modré. Skupina ledňáků v ostravské zoologické zahradě však hraje více barvami, než je pro ně obvyklé. Chovatelé zkoumají jejich sociální chování.

Reklama

V současné době probíhá v ostravské zoo výzkum sociálního chování ledňáků modrokřídlých. Sledovanou skupinu tvoří celkem deset ptáků – dva samci a osm samic. Ledňáci modrokřídlí mají zajímavý způsob života. V přírodě žijí v rodinných skupinách složených z rodičovského páru a různověkých mláďat. Skupina může mít až dvanáct členů. Starší mláďata pomáhají rodičům pečovat o snůšku i mladší sourozence. Také krmí samici v době, kdy inkubuje vejce. Chovný pár tak může zahnízdit několikrát za rok, protože ví, že o mláďata bude postaráno jedinci z předešlých snůšek. Abychom zjistili, kteří jedinci se nejvíce podílejí na pomoci při výchově, krmení a inkubaci vajec, byl každý člen skupiny označen nezávadnou barvou na určitých částech těla, abychom je mohli snadno identifikovat.

Zoo Ostrava chová ledňáky modrokřídlé od roku 2009. Za tuto dobu se zde podařilo odchovat 16 mláďat. Návštěvníci mohou skupinu ledňáků vidět v jedné z voliér u pavilonu Papua.

Ledňák modrokřídlý (Dacelo leachii) se vyskytuje na jihu Nové Guinei a severu Austrálie. Má typicky velkou hlavu a dlouhý silný zobák. Ocas je krátký, na nohách mají částečně srostlý třetí a čtvrtý prst (patří do řádu srostloprstých). Délka těla je okolo 40 cm, hmotnost se pohybuje od 250 do 370 g. Živí se lovem hmyzu a drobných obratlovců. Vytvářejí celoživotní páry. Hnízdí v dutinách stromů až 25 m vysoko. Samice snáší až pět vajec. Mláďata se líhnou po 24-26 dnech inkubace. Pohlavně dospívají kolem třetího roku života. V přírodě zatím nepatří k ohroženým druhům.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama