REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

Pražské vodní věže

15. 3. 2022

Slyšeli jste už označení „Praha stověžatá“? V našem hlavním městě je věží samozřejmě mnohem více a patří mezi ně nejen věže kostelů a paláců, ale i věže vodárenské. Ty sloužily k distribuci vody po městě. Nejstarší dochované vznikaly ve středověku, novější pak ještě v 19. či na počátku 20. století.

A jak vlastně takový věžový vodojem fungoval? Začneme shora. V nejvyšším patře byla umístěna nádrž na vodu, z níž byla voda díky gravitaci rozváděna do okolních ulic a domů. Ve střední části se nacházelo schodiště a rozvod potrubí pro čerpání vody nahoru a odtok vody směrem dolů. V dolní části nebo v přilehlé stavbě pak nemohlo chybět zařízení, které čerpalo vodu do horní nádrže. To bylo za starých časů poháněno nejčastěji vodním kolem, které znáte například i z mlýnů nebo hamrů. V novějších časech se začala používat i čerpadla na parní či elektrický pohon.

S rozvojem vodárenské techniky a především po zprovoznění moderní vodárny v Káraném po roce 1913 význam vodárenských věží zanikl. Některé byly strženy, jiné se naštěstí dochovaly a dnes jsou nedílnou součástí pražského panoramatu. Nejznámější jsou tyto:

REKLAMA

Šítkovská vodárenská věž

Staroměstská vodárenská věž

REKLAMA

Malostranská vodárenská věž zvaná též Petržilkovská

Novomlýnská vodárenská věž, známá též pod názvem Petrská

Vinohradská vodárenská věž

Letenská vodárenská věž

Vršovická vodárenská věž v Michli, které se zkráceně říká Zelená liška

Vodárenská vyrovnávací věž Děvín

Klub vodních strážců

Pokud se o zmíněných věžích a o tématu vody chcete dozvědět více, podívejte se na web vodnistrazci.cz a přihlaste své děti do Klubu vodních strážců. Klub je určen pro děti ve věku 6-15 let a zabývá se tématy, jako je voda, životní prostředí, technika apod. Členové klubu dostávají 2x ročně do schránky klubový časopis a mohou se účastnit klubových akcí. Členství je zdarma.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA